Z Česka prý míří do Ruska americké či německé zbraně - oficiálně pro myslivce

Varšava – České firmy dodávají do Ruska navzdory embargu americké a německé zbraně, píše polský list Rzeczpospolita. Podle dokumentů, které novináři získali, jsou moderní pušky oficiálně určeny myslivcům. Jenže prý nelze vyloučit, že končí v rukách proruských separatistů na Ukrajině. Čeští představitelé ujišťují, že zbraně nemíří vojenským ani polovojenským jednotkám. Podle EU nemusí jít o porušení embarga, protože se nevztahuje na sportovní a lovecké zbraně a také na smlouvy uzavřené před 1. srpnem 2014.

„České firmy v únoru dodaly ruským odběratelům americké automatické pušky Bushmaster a německé Heckler-Koch či pistole typu Sig Sauer. Je to výzbroj, kterou používají elitní speciální jednotky v řadě zemí, mimo jiné i americké Delta Force a námořnictvo,“ napsal polský list. Podle faktur, které má deník k dispozici, zbraně vyvezly firmy Exim Arms z Rožnova pod Radhoštěm či Cairo CZ z Lubiny u Frenštátu pod Radhoštěm.   

„Týká se to smluv na koupi stovek kusů nejmodernějších zbraní, především automatických samopalů, používaných elitními speciálními jednotkami,“ uvedl novinář Jedrzej Bielecki z listu Rzeczpospolita. Podle faktur, které získali novináři, měly zbraně z Česka putovat loňský rok ale i v letošním roce. Tedy dlouho po zavedení embarga.

Video Z Česka prý mířily zbraně do Ruska
video

Z Česka prý mířily zbraně do Ruska

Z Česka prý mířily zbraně do Ruska

U, 2.3.

Zpravodaj Pazderka: Některé smlouvy jsem od Poláků viděl

Výzbroj může podle deníku sloužit nejen proruským separatistům, ale může být použita i k provokacím. Pokud by se objevila na východní Ukrajině, mohla by posloužit jako důkaz, že Američané v tichosti vyzbrojují Ukrajince, kteří pak zabíjí nevinné civilisty, podotkla Rzeczpospolita. „To je více než pravděpodobný scénář, protože Rusové mají vlastní dokonalé pušky a nemusejí výzbroj kupovat v zahraničí,“ dodal list.  

Zástupce společnosti Cairo CZ uvedl, že veškeré dovozy jsou se souhlasem státu a že jde o kontrakty uzavřené ještě před embargem. „Byly vyvezeny jednotky kusů zbraní, a to v souladu s příslušným nařízením Evropské rady. V žádném případě se tedy nejedná o porušení embarga,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miroslav Kynčl. Jenže Poláci tvrdí, že mají doklady o vývozu stovek zbraní a tisíců kusů munice.

Zahraniční zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka:

„My jsme dnes kolegy z deníku Rzecpospolita požádali, aby nám některé dokumenty použité při psaní onoho článku předložili, nebo alespoň jejich kopie. Udělali to, já jsem viděl asi pět dokumentů. Jsou tam zmíněné firmy i data z února letošního roku. Jedná se o konkrétní jednotlivé zbraně, zhruba o desítky. Autor článku mluví o stovkách podobných smluv. Z toho, co já jsem viděl, se dá mluvit o desítkách smluv, které obsahují jednotlivé zbraně.“

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu: „Jsem přesvědčen, že případy, o kterých mluvíme, jsou naprosto legální. Jestliže byly smlouvy uzavřeny před datem vzniku embarga, nemá vláda legislativní možnost, jak tento export zastavit. Export těchto zbraní, určených především pro civilní účely, podléhá úplně jiné legislativě, dokonce se tam praví, že nelze posuzovat z mezinárodně-politického hlediska tento export.“


„Češi nemusejí porušovat embargo, protože pod něj nespadají kontrakty, které byly uzavřeny před 1. srpnem 2014,“ cituje polský deník Pierra-Arnauda Lottona, který má v Bruselu na starosti dohled nad dodržováním zbrojního embarga.

„Možná se nejedná o přímé porušení embarga, ale i pak je to velký politický problém,“ dodává J. Bielecki. Naráží na to, že řada evropských zemí – třeba Velká Británie nebo Francie – zastavilo starší dodávky zbraní, a to za mnohem více peněz. Francie třeba odmítla Rusku předat dvě letadlové lodě Mistral, přitom smlouvu oba státy podepsaly už v roce 2011.