Za svoje chyby si můžete sami, vzkázal Řekům španělský premiér

Madrid/Atény - Španělský konzervativní premiér Mariano Rajoy dnes vyzval svého řeckého levicového kolegu Alexise Tsiprase, aby Španělsko a Portugalsko neobviňoval za chyby, za které si může sám. Reagoval tak na jeho vyjádření, že Madrid a Lisabon stojí v čele spiknutí proti zadluženým Aténám, do kterého jsou prý zapleteny konzervativní síly v Evropě.
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Denis Doyle

„Nejsme zodpovědní za frustraci, kterou vyvolala řecká radikální levice slibováním toho, o čem věděla, že nedokáže splnit, což se právě potvrdilo,“ řekl konzervativní šéf španělské vlády v projevu k svým spolustraníkům v Andalusii na jihu země. „Včera (v sobotu) se (řecká) strana radikální levice rozhodla svalit vinu za problémy Řecka na vlády Portugalska a Španělska,“ pokračoval Rajoy. „Hledání vnějšího nepřítele je způsob, jehož jsem byli již vícekrát svědky v historii. Problémy to ale neřeší, naopak je zhoršuje,“ dodal.

Tsipras v sobotu obvinil Španělsko a Portugalsko, že chtěly Řecko finančně udusit během nedávných jednání mezi Aténami a Evropskou unií, které vedly k prodloužení mezinárodního programu úvěrové pomoci Řecku do konce června. „Tyto země nechtěly, aby řecký příklad měl vliv na ostatní země, zejména s perspektivou voleb ve Španělsku,“ citovala sobotní Tsiprasovy výroky agentura AFP.

Demonstrace na podporu Podemos
Zdroj: ČT24

Španělské parlamentní volby se mají konat koncem roku a vládnoucí konzervativci se obávají rostoucího vlivu protestní strany Podemos, která má mnoho společných rysů s Tsiprasovou stranou SYRIZA.

Španělsko a Portugalsko protestovaly proti Tsiprasovým poznámkám i v Bruselu

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho vyjádřil „rozpaky nad nepodloženými obviněními“ Tsiprase v dopise zaslaném evropským institucím diplomatickou cestou, řekl AFP jeden z jeho mluvčích. Madrid rovnou vyzval šéfy států a vlád EU a Evropskou komisi, aby „odsoudili prohlášení Alexise Tsiprase,“ dodal AFP zdroj ze španělské vlády.
 
„V této velmi citlivé otázce je úlohou Komise působit jako prostředník, a ne rozdělovat. Nemyslím si, že Evropská komise přistoupí k veřejnému odsouzení (Tsiprasových výroků), i když to neznamená, že je schvaluje,“ dodal upozornil nejmenovaný činitel v Bruselu.