Rusové zveřejnili údajné záběry vraždy Němcova, střelba na nich není

Moskva - Ruská televize TVC zveřejnila záznam z pouliční kamery, která údajně zachytila vraždu bývalého ruského vicepremiéra Borise Němcova o páteční noci na mostu nedaleko Kremlu. Kvalita záběrů není valná, rozeznat však lze kolemjedoucí automobily a siluety lidí. Právě v okamžiku střelby však záběr kamery zakryl sněžný pluh.

Ze záznamu televize odhadla, že vrah se zřejmě nejprve skrýval na schodišti vedoucím na most, než po činu doběhl po vozovce k autu, které na mostu na chvilku zastavilo.

Jak tvrdí televize, kamera ukazuje, že ve 23:30 moskevského času (21:30 SEČ) Němcov a jeho společnice jdou po mostu. „Pomalu je dohání sněžný pluh. Ve 23:31 je karosérie vozu s pluhem zakrývá před kamerou. O vteřinu později odtud vybíhá na vozovku další člověk, rychle nasedá do (dalšího) auta a odjíždí,“ okomentovala záběry televize a popsala pohyb lidí na mostu: Dívka je zprvu schovaná za sněhovým pluhem, jehož posádku zřejmě žádá o pomoc, pak se vrací na místo činu. Okolo procházejí lidé, někteří se zastavují, jiní jdou dál, podobně auta. Ve 23:42 (21:42 SEČ) přijíždí policie.

Video Pokračuje vyšetřování vraždy Borise Němcova
video

Pokračuje vyšetřování vraždy Borise Němcova

Pokračuje vyšetřování vraždy Borise Němcova

Zpr. 10:00, 1.3.2015

Kdo byl Boris Němcov?

Pětapadesátiletý opoziční předák a kritik Putinova režimu se stal terčem palby v okamžiku, kdy se s ukrajinskou modelkou Hannou Duryckou (23) vracel z večeře v restauraci Bosco v obchodním domě GUM naproti Kremlu do svého bytu za řekou Moskvou. Na místě vraždy kriminalisté nalezli šest nábojnic, čtyři kulky zasáhly politika, Durycká vyvázla bez zranění.
 
Vyšetřovatelé posuzují několik verzí, sahajících od provokace kvůli destabilizaci politické situace, přes stopu islamistů a extremistů až po možnou souvislost s ukrajinským konfliktem. Prý nelze vyloučit ani souvislost s podnikáním či osobní nenávist vůči zavražděnému a další běžné pohnutky zločinu, včetně žárlivosti. Je však zjevné, že pachatelé opozičního politika sledovali.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vidí souvislost mezi vraždou a tím, že se Němcov údajně chystal zveřejnit důkazy o ruské vojenské účasti v konfliktu na východě Ukrajiny, což Kreml stále popírá. „Boris se netajil tím, že se chystá zveřejnit přesvědčivé důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil na Ukrajině. Někdo se toho evidentně - na rozdíl od Borise - hodně bál,“ prohlásil Porošenko.


Ruská policie na místě činu při ohledávání těla zastřeleného Němcova
Zdroj: ČTK/AP
Autor: George Malets

Podle opozice byla vražda Němcova politicky motivovaným činem, na níž má podíl aktuální prostředí v ruské společnosti. „Putin vytvořil ovzduší, ve kterém se politické vraždy stávají možnými a krveprolití nevyhnutelným. Pokud je někdo v této atmosféře nenávisti a násilí proti Putinovi, pak má jeho život malou hodnotu,“ poznamenal Garri Kasparov, jeden z lídrů opozice a bývalý šachový mistr světa.

Vražda se odehrála před povolenou nedělní demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině - ještě během večeře Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému rádiu o připravované akci. Místo demonstrace se dnes odpoledne uskuteční smuteční pochod k místu zločinu.