Luhanští povstalci nevylučují soužití v rámci Ukrajiny

Kyjev – Pokud Ukrajina přikročí ke slibovaným vnitropolitickým reformám, uspořádá vedení luhanské „lidové republiky“ nové referendum o osudu separatistických území. V ruské televizi Rossija 24 to prohlásil šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij. Nevyloučil přitom, že povstalecká území Luhanské oblasti zůstanou součástí Ukrajiny.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Krasilnikov Stanislav

„Nikdy jsme Ukrajinu neodmítali jako stát, vždyť je to náš soused,“ řekl Plotnickij. „Pokud vznikne nová Ukrajina, která nebude označovat Rusko za agresora a nás za separatisty a teroristy, pak proč ne. Uspořádáme nové referendum a lidi řeknou, s kým a jak chtějí žít,“ konstatoval luhanský politik.   

Separatisická Luhanská lidová republika uspořádala referendum už loni v květnu, stejně jako sousední povstalecká zóna v Doněcké oblasti. Drtivá většina hlasujících se tehdy vyslovila pro nezávislost na Kyjevu. Rusko sice referendum oficiálně neuznalo, dalo ale najevo, že výsledky hodlá „respektovat“. Naopak ukrajinská vláda i EU referendum odmítly.   

Plotnickij dnes možnost zachování územní celistvosti Ukrajiny připustil. „Zda zůstaneme součástí Ukrajiny, závisí především na Ukrajině samotné. Nacistická a banderovská Ukrajina není naší zemí, v takové Ukrajině nebudeme nikdy,“ prohlásil.

Stahování zbraní: Dnes vyprší ultimátum povstalců

Během dneška má na východě Ukrajiny pokračovat odsun těžkých zbraní z bojové linie, který ukrajinské armádě a povstalcům ukládají minské mírové dohody z poloviny února. Přestože Kyjev už ve čtvrtek ohlásil začátek stahování těžkých zbraní, povstalci dali armádě ultimátum. Pokud prý s odsunem do dnešního večera nezačne, vrátí vzbouřenci odvezené zbraně zpátky na frontu. 

Přesun těžké techniky proruských povstalců z Doněcku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Ghirda

Odsun bojové techniky však probíhá v ovzduší hluboké nedůvěry, obě strany se obviňují z porušování minských dohod. Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) má navíc údajně jen omezené možnosti, jak stahování těžkých zbraní kontrolovat. Povstalci tvrdí, že 90 procent svých těžkých zbraní už z fronty vyvezli. Kyjev to ovšem popírá.

Na žádost Německa a Francie má dnes na mimořádné schůzi o situaci na Ukrajině jednat Rada bezpečnosti OSN. K diskusi o ukrajinské krizi se sejde poprvé od vyhlášení příměří.


Jasno do informací o pohybech vojsk by mohla vnést další videokonference takzvané kontaktní skupiny ohlášená na dnešek. Zástupci Kyjeva, Moskvy, OBSE a vzbouřenců budou jednat o dodržování příměří a o plnění dalších dvanácti bodů dojednaných v běloruském Minsku.