Vzácné sochy z muzea? Pro nás jen modla, říkají islamisté při jejich ničení

Bagdád – Ani kulturní poklady nezůstanou před radikály z Islámského státu ušetřeny. Ozbrojenci o víkendu vypálili knihovnu v iráckém Mosulu, která ukrývala na 800 svazků včetně vzácných aramejských spisů z 18. století. Už dříve vyplenili také tamní muzeum – ničení starověkých soch a dalších artefaktů zachytili na videonahrávce.
Video Islamisté se na videu chlubí rozbíjením soch
video

Islamisté se na videu chlubí rozbíjením soch

Ředitel knihovny Ghaním Taan řekl, že lidé z IS se do budovy dostali s pomocí bomb, i když je zástupci města žádali, aby knihovnu, založenou v roce 1921, ušetřili. Mezi jejími svazky byly knihy z 18. století napsané aramejsky, dále první výtisky irácké tiskárny z 19. století, svazky z osmanského období, noviny ze začátku 20. století a také vzácné předměty jako globus a přesýpací hodiny, jaké užívali staří Arabové.

Byly v ní uloženy také knihy shromážděné stovkou významných mosulských rodin. Podle svědků IS vypálil také mosulské divadlo a zakázal používání kostela Panny Marie, v prosinci spálil rovněž obsah univerzitní knihovny v Mosulu. Organizace, která chce řídit chalífát vyhlášený na severu Sýrie a Iráku podle islámského práva, knihy pálí rovněž v provincii Anbár. Podle svědků tam zničila na 100 tisíc svazků.

Na videu IS zachytil ničení artefaktů z mosulského muzea. Muži je shazují z vitrín a podstavců a na zemi rozbíjejí na kousky velkými kladivy.

Ničení soch v mosulském muzeu
Zdroj: ČTK/AP

Člen IS na nahrávce z ničení muzejních artefaktů:

„Tyto trosky za mnou jsou modly a sochy, k nimž se v minulosti lidé modlili, místo aby se modlili k Alláhovi. Když prorok Mohamed přijel do Mekky, ničil bůžky holýma rukama. Náš Prorok nám nařizuje svrhávat modly a ničit je. Jeho společníci to dělali, když dobyli nějakou zem. Jestliže Bůh nařizuje zničit to, je to pro nás snadné a uděláme to, i když to má hodnotu milionů dolarů.“


UNESCO chce kvůli drancování památek svolat Radu bezpečnosti

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes vyzvala ke svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN. „Útok je víc než kulturní tragédií, je to i bezpečnostní problém, protože se týká násilného extremismu a celého iráckého konfliktu,“ uvedla v prohlášení generální tajemnice UNESCO Irina Bokovová.

Irácká armáda připravuje ofenzívu proti IS, při níž chce Mosul dobýt zpět. Nejčastěji se hovoří o dubnu nebo květnu, k nasazení je připraveno 20 tisíc iráckých vojáků čerstvě vycvičených Američany. Město loni padlo kvůli nespolehlivým posádkám, které opustily své posty a nechaly za sebou množství zbraní a munice.