Obvinění argentinské prezidentky soud shodil pod stůl

Buenos Aires - Argentinský soud zamítl obvinění prezidentky Cristiny Fernándezové, které před svou záhadnou smrtí vznesl prokurátor Alberto Nisman. Obvinění prý nemělo náležitosti nutné pro soudní vyšetřování. K rozhodnutí došlo jen pět týdnů po dosud nevyjasněné smrti Nismana. Ten vinil prezidentku z maření vyšetřování teroristického útoku proti židovskému centru, ke kterému došlo před dvaceti lety.

Opozice vidí v kroku snahu Fernándezové vypořádat se s kauzou Nisman, uvedl argentinský deník Clarín. Soudce Daniel Rafecas dnes ale oznámil, že obvinění Fernándezové neobsahuje dostatečné důkazy o případné nezákonné činnosti prezidentky či jiných politiků.  

Nisman vyšetřoval teroristický útok na židovskou komunitu v Buenos Aires v roce 1994, z něhož justice viní sedm teroristů z libanonského radikálního šíitského hnutí Hizballáh, které prý zaplatil Írán. Při útoku zemřelo 85 lidí. Podle Nismanových závěrů se vládní činitelé včetně prezidentky snažili podezřelé očistit, aby tak mohli s Íránem zahájit jednání o dodávkách ropy. Vláda obvinění odmítla.

Parlament rozpustil stávající tajnou službu

Argentinský parlament už tajnou službu tak, jak vypadala dodnes, nechce. Zavede novou, na kterou ale bude mít vliv a která bude zcela podléhat vládě. Zákon už schválila i sněmovna. „Zákon nedovoluje agentům - pod hrozbou trestního postihu - poskytovat důvěrné informace osobám, které nijak nesouvisí s národním zájmem, jak se to očividně dělo dosud,“ podotkl poslanec vládní strany Guillermo Carmona.

Video Argentinský parlament rozpustil tajnou službu
video

Argentinský parlament rozpustil tajnou službu

Návrh zhruba před měsícem iniciovala prezidentka. Tajná služba prý už dlouhá léta potřebovala reformu. Opozice ale argumentuje, že vláda takto chtěla jen odvést pozornost od vyšetřování smrti prokurátora. „Jsme přesvědčeni, že se nejedná jen o dlouho chystanou reformu, ale že to byla zoufalá reakce na smrt státního zástupce Alberta Nismana,“ prohlásil opoziční poslanec Mario Negri.  

Christina Fernándezová
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA

Policie našla Nismana v polovině ledna v jeho bytě s prostřelenou hlavou jen týden předtím, než měl soudu přednést závěry svého vyšetřování.

Prezidentka obvinění popírá a viní právě členy zrušené tajné služby ze spiknutí i samotné vraždy Nismana. „Já se nenechám vydírat ani zastrašit. Nebojím se jich,“ konstatovala prezidentka. Od záhadného úmrtí prokurátora uplynul právě měsíc a vyšetřování zatím nepřineslo definitivní odpověď. Statisíce lidí se minulou středu v Buenos Aires zúčastnily protestního pochodu.