IS prý drží až 150 syrských křesťanů. Mají posloužit jako další výhružka

Damašek – Radikálové z Islámského státu zřejmě drží mnohem více syrských křesťanů, než se předpokládalo. V současnosti jich může být kolem 150. Podle aktivistů navíc nebudou dlouho čekat a během nejbližší chvíle vydají varovnou zprávu s tím, že se chystají zajatce zabít. Uvedla to televize CNN.

Ještě včera byl počet zadržených vesničanů ze severu země odhadován na 90. Podle zakladatele syrského Sdružení pro lidská práva Usamy Edwarda ale IS v současnosti drží téměř o polovinu více lidí. V nejbližších hodinách by podle zpráv syrských aktivistů měl IS zveřejnit další výhružnou nahrávku směřovanou americkému prezidentovi Baracku Obamovi i dalším lídrům protiislamistické koalice.

Členové náboženské minority byli zadrženi ve vesnicích nedaleko města Tal Tamer v severovýchodní Sýrii. Edward televizi CNN řekl, že většinu rukojmích zřejmě islamisté odvlekli na území, které IS pevně kontroluje. Podle něj hrozí, že desítkám křesťanů hrozí stejný osud jako v případě egyptských Koptů, které jednotky al-Káidy povraždily na území Libye.

Sýrie se navíc dál potýká s vleklou občanskou válkou. Od úterka  zde v této souvislosti jedná čtveřice členů francouzského parlamentu. Podle jednoho z nich Jacquesa Myarda jde o soukromou misi a dnes ráno se Francouzi v jejím rámci sešli s prezidentem Bašárem Asadem. Francie diplomatické vztahy s režimem v Damašku přerušila v roce 2012.


Právě Libye v posledních dnech zavedla nová opatření kvůli tlaku džihádistů. Islámský stát a jeho zpřátelené milice se snaží využít oslabení země po letech střetů mezi znepřátelenými milicemi. Libye žádá Radu bezpečnosti OSN o zrušení embarga na dovoz zbraní a pomoc s budováním armády.

Rozvrácená severoafrická země by se pro zfanatizované teroristy mohla stát místem, odkud se pokusí spolu s migranty dostat na jih Evropy. IS chce podle britského listu Daily Telegraph za tímto účelem poslat do Libye větší množství bojovníků.

Dál navíc pokračuje přesun jednotlivců zpět do Evropy. Německo aktuálně varovalo, že se přes jeho hranice mohlo vrátit až 200 osob, které pobývaly na území ovládaném Islámským státem. Do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa. Německá tajná služba se obává, že bojovníci IS budou po návratu do vlasti provádět teroristické útoky, případně radikalizovat další muslimy.