Bez sněhu i zájmu o zimní sporty. Peking přesto stojí o ZOH

Peking - Mohl by se stát prvním městem, které hostilo zimní i letní olympijské hry. Čínská metropole má peníze, zaujetí i pracovní sílu na to, aby splnila náročné podmínky a po 14 letech se stala olympijským centrem v zimním provedení. Největší překážkou by v roce 2022 ale zřejmě bylo to, co Čína těžko ovlivní. Do cesty se jí mohou postavit hlavně povětrnostní podmínky. 

Kde nic není, ani miliardy jenů nepomohou. Přesto Peking doufá, že za pět let bude jeho okolí vypadat úplně jinak než dnes. Například v lyžařském středisku Čang-ťia-kchou, kde má vzniknout jeden z velkých areálů, nenapadl ani milimetr sněhu už dva měsíce. Místo zhruba 250 kilometrů severozápadně od Pekingu by při OH měli využívat hlavně běžkaři a skokani na lyžích. Jenže sněhové podmínky tu mají do ideálu daleko - navíc při vrcholu zimní sezony. 

O mnoho lepší to není ani v dalších střediscích. Prakticky všude zachraňuje situaci umělý sníh. Ani tato varianta ale problém neřeší. Právě sever Číny obecně trpí nedostatkem vody a většina lidí by ji ráda viděla jinde než na rozbředlých svazích. Přesto jsou kvůli olympiádě úřady připravené vysát nedaleký vodní rezervoár.

Zimní středisko v Čang-ťia-kchou
Zdroj: ČT24

V samotném Pekingu se se sněhem ani nepočítá. Kromě úvodního a závěrečného ceremoniálu by tak hostil jen sporty na ledě v uzavřených halách. Využít se má maximálně zázemí z letní olympiády. Například basketbalová hala by se stala dějištěm hokejových zápasů či krasobruslení. Vodní „kostka“, tedy plavecký stadion, může posloužit jako curlingová aréna.

Pavel Procházka, šéfredaktor časopisu Hattrick, o kandidatuře Pekingu: „Je to vrchol megalomanství a doufám, že to neprojde. Přece jen v Číně se olympijské hry konaly v roce 2008, a to není tak dlouho. Na druhé straně ani kazašská Astana (jediný soupeř Pekingu) není ideálním kandidátem.“


Většina disciplín by se však konala v kopcích za městem. Všechny tři olympijské vesnice má spojit rychlovlak. Současná čtyřhodinová cesta autem z Pekingu do Čang-ťia-kchou by se tak smrskla na 50 minut. „Olympiáda by pomohla rozvoji ekonomiky a turistiky v naší oblasti, dala by lidem práci a přivedla je k zimním sportům,“ přesvědčuje ředitelka Operačního centra pro zimní olympijské hry 2022 Su-č’ Čangová.

Co je lákavé pro organizátory či třeba nezaměstnané, ale nemusí být po chuti ostatním. Čína není pro zimní sporty příliš zaslíbená země. Mnoho lidí je tam považuje za nebezpečné a vyložení nadšenci jsou spíše výjimkou. Za svým cílem ale Čína jde překážkám navzdory.

Video Peking usiluje o pořádání ZOH - navzdory všemu
video

Peking usiluje o pořádání ZOH - navzdory všemu