Další desítky „křižáků“ padly do zajetí IS

Damašek – Hon na křesťanskou menšinu v Sýrii neutichá. Novým úlovkem radikálů z Islámského státu se stalo 90 vesničanů ze severu země. Ženy a děti zůstaly ve vesnici, zatímco muži je museli s hlavněmi za zády nedobrovolně opustit a přesídlit do hor. Islamisté ve svém rozhlase hovoří o zajatcích jako „křižácích“. Po bojích s Kurdy obsadili v minulých dnech deset vesnic v okolí Tall Tamiru.

Pondělní napadení obce v provincii Hasaká by ve zprávách o řádění islamistů zřejmě zaniklo, kdyby se jeden z rukojmích nedokázal telefonicky spojit s kanadskými příbuznými. Ti už kontaktovali organizaci, která si říká Demand for Action (ADFA) a organizuje záchranné akce pro příslušníky chaldejské církve. Právě ADFA případ zveřejnila. 

Mnozí z rukojmích prý mají rodiny také ve Švédsku a v Německu. Když se zástupce ADFA snažil do vesnice dovolat, zvedali telefony už jenom příslušníci IS. „Řekli nám, že už se nemáme pokoušet telefonovat, protože nemůžeme nijak pomoci,“ citoval Nuri Kinoa z ADFA Newsweek.  

IS prý chce rukojmí vyměnit za své vězněné členy. Pokud nebudou vydáni, zajatí muži zemřou. Kino řekl, že podle svědků je ve vesnici masivní oddíl IS a mezi obyvateli vládne panika. Při obsazování prý radikálové spálili kostel. IS na vesnici zaútočil brzy ráno v pondělí; později se pokusili vesničany osvobodit kurdští bojovníci. Pomoc prý nabídla i syrská armáda.

Libyjští křesťané čekají na vstup do Tuniska
Zdroj: ČTK/AP

Zaostřeno na jinověrce 

Syrští ochránci lidských práv tvrdí, že nejvíce lidí padlo do zajetí ve vsi Tall Šamiram, jež leží asi 85 kilometrů jihozápadně od provinčního střediska Kámišlí. Agentura AP získala svědectví ženy, která žije v Bejrútu a ve vesnici má příbuzné. Mají prý vypnuté telefony a žena neví, zda jsou ještě naživu.

IS útočí na členy menšinových náboženských komunit také v Iráku a v Libyi. V Iráku se jeho obětí stali jezídové, v Libyi pak egyptští koptové. Z Turecka přišla zpráva o pohřešovaném občanovi Jižní Koreje. Podle AP jde zřejmě vůbec o prvního Jihokorejce, který se připojil k IS. Šéf jihokorejské tajné služby informoval parlament, že jde o osmnáctiletého mladíka, který je naživu a nyní je v Sýrii v řadách IS.