Paříž nasadila do boje s islamisty obří letadlovou loď

Do vojenské operace Francie proti radikálům z organizaci Islámský stát (IS) v Iráku se zapojila francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle. Z obřího plavidla na jaderný pohon ráno vzlétly k úderům proti islamistům první stíhačky typu Rafale. Podle agentury Reuters má Francie v oblasti tři tisíce vojáků.

Loď o délce přes 260 metrů, k jejíž výzbroji patří desítky bojových letadel a vrtulníků, doplula ze Středozemního moře do Perského zálivu. Nyní se nachází severně od Bahrajnu. V rámci francouzské bojové operace Chammal proti IS bude působit několik týdnů. Francouzský prezident Francois Hollande prohlásil, že plavidlo umožní vedení operací v Iráku s větší intenzitou a účinností. 

Charles-de-Gaulle doprovází francouzská útočná jaderná ponorka, fregata s výzbrojí pro protivzdušnou obranu a tanker k doplňování pohonných hmot. Námořní mise se celkem účastní 2 700 vojáků, upřesnil představitel francouzského ministerstva obrany.   

Letadlová loď Charles-de-Gaulle
Zdroj: ISIFA

Francie podniká od loňského léta po boku mezinárodní koalice vedené Spojenými státy nálety na pozice IS na iráckém území z leteckých základen ve Spojených arabských emirátech a Jordánsku. 

  • Podle syrských ochránců lidských práv při operacích v Sýrii přišlo za pět měsíců o život 1 600 lidí. Přes 1 400 z nich jsou členové IS, dalších zhruba 70 osob patřilo k radikální skupině An-Nusra. Mezi mrtvými je také 62 civilistů.   

IS loni vyhlásil na severu Sýrie a Iráku chalífát, který chce spravovat podle islámského práva. O společném postupu proti němu jednají na základně v Kuvajtu špičky americké armády, diplomaté a tajní agenti.