Spiknutí proti vlasti - nová vlna politického pranýře ve Venezuele

Caracas – Starosta venezuelské metropole a především kritik prezidenta Madura Antonio Ledezma se může stát novým symbolem represe za strany režimu. Tak zahraniční pozorovatelé komentují jeho čtvrteční zatčení a následné obvinění ze spiknutí. Ledezma je přední tváří opozice a jeho zadržení připomínalo spíše policejní zátah proti drogovým gangům. Podle experta na Latinskou Ameriku Martina Reye může jít o důsledek strachu ze ztráty pozic.

Prezident Maduro už dříve obvinil Ledezmu, že má podíl na puči, za nímž stojí Spojené státy. V pátek do ulic Caracasu znovu vyrazili prezidentovi odpůrci protestovat proti tomu, co označují za zátah proti jeho politickým oponentům. „Dříve se představitelé režimu snažili hlavně zakrýt ekonomické problémy a obviňovali opozici ze sabotáží. Nyní se k obviněním přidává i zatýkání… Zdá se, že režim má skutečně obavu o svou pozici,“ tvrdí Rey. 

Ředitelka Ledezmova úřadu uvedla, že maskovaní muži vyrazili dveře, zbili ho a odvezli. Detaily vyšetřování i celého případu se ale na veřejnost nedostaly. „Je to záležitost vyloženě teatrální, ale teatrální je i celé prezentování situace vládou. Hovoří se o tom, že nejsou známy žádné reálné důkazy. Na zatčení jednoho člověka každopádně nemusí přijet sto policistů,“ dodává Rey.   

Venezuelská opozice tvrdí, že Ledezmovo zadržení je důkazem rostoucí nervozity stále méně populárního Madura, který se v období sílících protestů proti nedostatku základního zboží v obchodech rozhodl udeřit na vůdčí postavy opozičního hnutí. Ledezma byl umístěn ve stejné věznici, kde přesně rok čeká na svůj proces další z tvrdého jádra Madurových oponentů Leopoldo López. 

Zatčení Ledezmy přišlo v době, kdy se Madurova vláda snaží bojovat s hospodářskou krizí, kterou prohloubil nedávný propad cen ropy. V zemi panuje nedostatek různého zboží, lidé se musejí vyrovnávat s následky inflace a s propadem měny. V lednu prezidenta podporovalo okolo 22 procent obyvatel Venezuely, což je nejméně za 16 let socialistické vlády v této jihoamerické zemi. 

Martin Rey, odborník na Latinskou Ameriku:

„Potraviny chybí už nějaký čas a veřejnost je k tomu částečně rezistentní. Normální populace by asi reagovala jinak, ale myslím, že lidé ve Venezuele jsou trochu trpělivější. Nicméně ta trpělivost asi jednou dojde.“


Maduro se v posledních dnech pustil do svých oponentů a obvinil je z toho, že se spikli se Spojenými státy, sabotují venezuelskou ekonomiku a šíří v zemi chaos, aby podnikli puč, který by se časově shodoval s prvním výročím protivládních protestů. Při nich zahynulo přes 40 lidí. Podobně například před několika dny zadrželi několik vedoucích pracovníků jednoho maloobchodního řetězce. Maduro zatýkání zdůvodnil tím, že tito „paraziti“ záměrně vyvolali velké fronty snížením stavu zaměstnanců v prodejnách.  

Na řadě míst Venezuely, bohaté na ropu, musejí lidé v poslední době čekat ve frontách mnohdy i na zboží denní potřeby. Regály obchodů zejí prázdnotou, k nedostatkovému zboží patří například mléko, mouka a hygienické prostředky.

Video Rey: Madurův režim přitvrzuje kvůli strachu o své pozice
video

Rey: Madurův režim přitvrzuje kvůli strachu o své pozice