Exploze v Charkově zabila dva lidi, útočníci výbušninu ukryli pod sníh

Kyjev – Během pochodu míru ve východoukrajinském městě Charkov došlo k výbuchu, při kterém zahynuli dva lidé a dalších devět utrpělo zranění. Informovala o tom charkovská prokuratura. Úřady nejprve tvrdily, že výbušninu kdosi hodil z auta, později však přišly s novým oznámením, podle kterého byla ukryta v balíčku pod sněhem a odpálena na dálku. Jednalo se o výbušninu na bázi trinitrotoluenu vyrobenou podomácku. Mezi oběťmi je podle dostupných informací policista a jeden z hlavních organizátorů pochodu.

Policie podle ukrajinské televize 112 krátce po explozi zadržela čtyři lidi, všechny ukrajinské národnosti. Ukrajinská tajná služba SBU sdělila, že měli chystat i další útoky ve městě, mimo jiné na tržiště a klub, kde se scházejí vojáci. Zadržení při výsleších údajně uvedli, že vybavení i instrukce měli z Ruska. Tvrdí to alespoň ukrajinská tajná služba. Podle Interfaxu byly u útočníků nalezeny zbraně, mezi nimi i ruční raketomet.

Informace o počtu obětí se různily. Nejprve ukrajinské ministerstvo vnitra ohlásilo, že zahynul jeden člověk a deset dalších bylo zraněno. Ukrajinská televize 112 informovala o dvou zabitých, to nakonec potrvdila i charkovská prokuratura, která původně hovořila o třech mrtvých. Mezi zraněnými je pět policistů a čtyři civilisté.

Video Záběry z místa atentátu v Charkově
video

Záběry z místa atentátu v Charkově

Záběry z místa atentátu v Charkově

Zpravodaj ČT k výbuchu v Charkově

Horizont ČT24 k událostem posledních dní na Ukrajině

V Charkově platí nejvyšší stupeň varování před útoky

Svědci vypověděli, že útok se odehrál nedaleko vstupu do stanice metra. Ministerstvo vnitra jej označilo za teroristický čin. V Charkově nyní platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky. Prezident Petro Porošenko ve svém vyjádření na Facebooku označil útok za „troufalý pokus rozšířit území terorismu.“

Podle ukrajinské televize 112 exploze otřásla Charkovem při začátku pochodu, během kterého chtěli aktivisté společenských hnutí s ukrajinskými vlajkami projít centrem města. Pochodu se zúčastnilo asi 500 lidí. „Jen jsme si chtěli připomenout to výročí a tohle se stalo hned na začátku pochodu. Celá akce byla ihned odvolána ze strachu, že na cestě mohou být další bomby,“ řekl agentuře Reuters jeden z účastníků akce, který se představil jako Ihor a jehož přítele výbuch zabil. Charkov je pod kontrolou armády a od bojové fronty je vzdálen přes 200 kilometrů.

Incident se odehrál v době, kdy na Ukrajině vrcholí připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů. Do Kyjeva se dnes sjelo několik představitelů evropských zemí, mimo jiné německý prezident Joachim Gauck či český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.