Tři britské „nevěsty džihádu“ zřejmě dorazily do Sýrie

Istanbul/Londýn – Tři mladé dívky pocházející z východního Londýna zřejmě dorazily do Sýrie, aby se připojily k Islámskému státu. Napsal to na svých internetových stránkách britský list The Daily Telegraph s odvoláním na nejmenované zdroje uvnitř tajných služeb Turecka. Právě přes tento stát dívky do Sýrie měly putovat.

„Domníváme se, že poté, co dívky přiletěly do Istanbulu, se setkaly se členem IS, který má pomáhat cizincům, jež se chtějí přidat ke skupině,“ cituje britský list představitele tureckých tajných služeb. Patnáctiletá Shamima Begumová, stejně stará Amira Abaseová a o rok starší Kadiza Sultanaová prý v pátek se syrskými doklady odjely k turecko-syrské hranici a do syrského města Tall Abjad, které je pod kontrolou IS. V Tall Abjadu byly údajně viděny. Zdroj z IS tvrdí, že je doprovázel pašerák. 

Dívky, které doposud navštěvovaly školu, do níž chodí děti ze zámožných rodin, odletěly s Turkish Airlines v úterý z londýnského letiště Gatwick do Istanbulu. Ani britští pohraničníci ani letecká společnost neinformovaly britskou policii o tom, že se dívky bez doprovodu vydávají na cestu, kterou obvykle používají lidé, jež se chtějí dostat do Sýrie. 

Školačky se kamarádily s další podobně starou dívkou z jejich školy, která podle policie odcestovala do Sýrie už loni v prosinci. 

Britský premiér David Cameron v sobotu vyzval britské školy, aby se měly na pozoru před islámským extremismem a přispěly k boji proti němu. Zmizení dívek je podle Camerona „hluboce znepokojivé“ a ukazuje na to, že k boji proti islamismu musí přispět každá škola a každá komunita. Podle britských odborníků na terorismus odešlo z Británie do Sýrie asi 50 mladých žen a dívek.

Sabina Selimovicová a Samra KesinovicováUž loni v září média zveřejnila zprávu o dvou nezletilých Rakušankách bosenského původu, které nechaly rodičům dopis na rozloučenou. Napsaly, že odjely sloužit Alláhovi, pro kterého i zemřou. Sabina Selimovicová (15) a Samra Kesinovicová (16) jsou zřejmě již provdané za čečenské bojovníky.