Kvůli silným mrazům zemřelo v USA přes 20 lidí

New York – Kvůli silným mrazům a sněžení zahynulo v USA v posledních dnech nejméně 23 lidí. Informovala o tom televizní stanice CNN, podle níž většina obětí zemřela v důsledku podchlazení a dopravních nehod ve státě Tennessee.

Nynější teploty na východě Spojených států jsou mnohde nejnižší za poslední desetiletí a mráz sužuje tuto oblast i dnes. V některých státech se očekávají také nové přívaly sněhu. Na další centimetry se připravuje například Boston ve státě Massachusetts, kde už teď napadlo víc sněhu, než běžně za celý rok. V New Yorku a ve Washingtonu už sněží, zítra se tam dočasně oteplí na nulu, pak ale znovu teploty klesnou hluboko pod bod mrazu.

Nejtragičtější dopad měly teploty sahající k minus 30 stupňům v Tennessee, kde podle úřadů zemřelo na podchlazení nejméně sedm lidí. Stejný počet obětí registrovala policie v důsledku nehod na silnicích, které mnohdy pokrývá vrstva ledu. 

Podle meteorologů platí v současnosti varování před mrazy pro oblast východního pobřeží a Středozápadu, kterou obývá dohormady 125 milionů lidí. V některých státech mohou v průběhu dneška klesnout teploty až ke 40 stupňům pod nulou.

Mráz následuje po sněhových a ledových bouřích z minulého týdne, na něž by v průběhu víkendu mělo na některých místech - například ve státech Kentucky či Ohio - navázat další sněžení. Na příští dny předpovědi hlásí také déšť se sněhem a mrznoucí déšť.