Plán stahování vojsk z Afghánistánu možná USA přehodnotí

Kábul – Ještě letos snížit počet 10 tisíc amerických vojáků na polovinu, celou misi pak ukončit v příštím roce. Tak zní dosavadní plán Spojených států na stažení vojsk z Afghánistánu. Podle nového šéfa Pentagonu Ashtona Cartera by se ale celý proces mohl v zájmu afghánské bezpečnosti zpomalit. Carter to řekl při své první zahraniční návštěvě ve funkci, právě v Afghánistánu.

Mnoho Afghánců se obává, že současným návrhem Obama riskuje návrat násilností v iráckém stylu. Americké síly ukončily svou hlavní bojovou misi loni v prosinci. V malém počtu ale vojáci v zemi zůstali, aby dál pomáhali ve výcviku Afghánců a prováděli protiteroristické údery proti extremistickým skupinám. 

Někdejší afghánský prezident Hámid Karzaj v minulosti Spojené státy opakovaně kritizoval, jeho nástupce Ghání a premiér Abdulláh Abdulláh ale přislíbili lepší spolupráci s Washingtonem, která by měla přispět ke stabilizaci země. 

Ashton Carter při návštěvě Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP

Ghání se v březnu chystá navštívit USA, kde by měl s Obamou jednat o další budoucnosti amerických vojsk v zemi. Afghánské bezpečnostní síly se značně zlepšily, ale země se stále potýká s povstaleckou válkou 13 let poté, co invaze vedená Spojenými státy svrhla vládu radikálního hnutí Taliban. 

Za Obamovy vlády je Carter už čtvrtým ministrem obrany; působil už jako „číslo dvě“ v hierarchii Pentagonu a je pokládán za technokrata, nepříliš ostříleného na mezinárodní scéně.

Americká armáda spolu s jednotkami spojenců zahájila boj proti Talibanu v roce 2001, kdy do Afghánistánu zamířily první desítky tisíc vojáků. Výdaje za afghánský konflikt však začaly rychle stoupat především za vlády Baracka Obamy, který po svém nástupu do prezidentského úřadu v roce 2009 prudce zvýšil počet amerických vojáků v zemi - z počátečních 30 tisíc na zhruba 100 tisíc. Účast v afghánské válce vyšla Spojené státy doposud na téměř bilion dolarů (22 bilionů korun).

Američtí vojáci v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Musadeq Sadeq