Ofenziva proti islamistům: 25 tisíc iráckých vojáků má dobýt Mosul

Washington - Nejpozději v květnu má začít velká pozemní ofenzíva proti Islámskému státu. Uvedly to zdroje z americké armády. Na operaci se bude podílet až 25 tisíc iráckých vojáků, které ze vzduchu podpoří arabští a západní spojenci. Bagdádská vláda už oznámila, že chce osvobodit druhé největší irácké město Mosul, kde před válkou žil více než jeden milion obyvatel.
Video Novotný: Ke střetu jistě dojde
video

Novotný: Ke střetu jistě dojde

Operace by měla proběhnout do května, protože pak by ji ztěžovala letní vedra. Zúčastnit se jí má až 25 tisíc vojáků. Islámský stát má ale k dispozici nejméně osmdesát tisíc bojovníků, Mosul by aktuálně mělo bránit asi 2 000 vojáků, kteří se na útok připravují. CNN s odvoláním na zdroje v oficiálních kruzích však tvrdí, že policie a klanové síly v Mosulu by se k iráckým vojákům pravděpodobně přidaly. Otázkou ale je, zda budou irácké síly na boj dostatečně připraveny. Zahraniční koalice v čele s USA proto brzy začne s výcvikem 12 brigád irácké armády.

Irácká vláda už vyhlásila, že ofenzíva má za cíl osvobodit druhé největší irácké město Mosul. To má pro islamisty symbolický význam. Právě z jedné z mosulských mešit vyhlásil vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí svůj nárok na vedení všech muslimů planety. „Násilničtí extrémisté, jako ti z islámského státu, nabízejí jen smrt. Nedosáhli ničeho, zatím dokázali jen vraždit nevinné,“ říká americká poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová.

Video Ofenziva proti Islámskému státu
video

Ofenziva proti Islámskému státu

Většina Američanů souhlasí s nasazením armády

Američané vnímají Islámský stát (IS) jako velkou hrozbu. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pro televizní stanici CBS by vůbec poprvé většina obyvatel Spojených států souhlasila s nasazením amerických vojáků do bojů proti IS. Pro takovou akci se v anketě z poloviny února vyslovilo 57 procent ze všech dotazovaných, 37 procent zásah zcela odmítá. Prezident Barack Obama prozatím vyslání armádních jednotek odmítá.


Do boje s islamisty se zapojily i dobrovolnické jednotky iráckých šíitů, které úzce spolupracují s bagdádskou vládou. S Kurdy teď stojí na jedné straně, o jejich bojeschopnosti ale pochybují. „Naši nejdražší kurdští bratři nejsou dobře vycvičeni. To je rozdíl mezi námi. My jsme na boj dobře připraveni a máme i lepší výzbroj,“ říká Abú Kásim, velitel šíitských milic severovýchodního Iráku. Kurdské jednotky by však měly být spíše podporou než přímým účastníkem bitvy o město. Jejich úkolem má podle CNN být blokování zásobovacích a únikových cest na severu a západě města.

Pokud koalice v Mosulu uspěje, čeká ji bitva o irácká města Fallúdža a Ramádí. Islamisté ovládají i východ Sýrie, ve městě Rakká si zřídili hlavní město. Arabští i západní letci pokračují v bombardování Islámského státu.