Kvůli Mugabeho narozeninové oslavě padne 30 slonů

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe chystá pompézní oslavu svých 91. narozenin. Bude se konat 28. února v luxusním hotelu u Viktoriiných vodopádů a na jídelníčku jsou pokrmy z masa lvů, slonů a antilop. Kvůli Mugabemu bude zabito třicet slonů, což vyvolalo živou kritiku nejen ochránců přírody, ale také politické opozice.

Narozeniny má přijet s Mubagem slavit 20 000 hostů. Jeden z místních farmářů už slíbil, že prezidentovi daruje dva slony, dva buvoly a lva. Jeho spoluobčané však tvrdí, že tím muž poškodí celou vesnici, jelikož vyčerpá roční kvótu na lov pro celou ves. Většina občanů třináctimilionového Zimbabwe žije se dvěma dolary na den.

Jenom to, co bude u Mugabeho na narozeninovém stole, přijede v přepočtu téměř na tři miliony korun. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu hovoří o obscénní oslavě a je toho názoru, že peníze, které na opulentní hostinu padnou, měly dostat nemocnice, kliniky a školy.

Za loňskou oslavu prezidentových kulatin se utratilo v přepočtu 22 milionů korun. Část hradil stát a část vysoce postavení členové Mugabeho Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty, která je v Zimbabwe u moci od 80. let. Ve vedení strany se tehdy soupeřilo, kdo prezidentovi přispěje nejvíc. Narozeniny byly pochopitelně ve znamení čísla 90, takže do vzduchu vzlétlo 90 balonů, k přípravě pokrmů padlo 90 krav a dezertem byl devadesátikilogramový dort.

Mugabe se už dal slyšet, že letošní narozeniny nebudou poslední, jelikož se hodlá dožít stovky.