Zkouška lokálního příměří: Skončí bombardování Aleppa?

Damašek - Syrská vláda je údajně ochotná přerušit bombardování a ostřelování města Aleppo na severu země. Uvedl to zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura. Lokální příměří by mělo být uzavřeno na šest týdnů. O konkrétním datu se má ještě jednat.

De Mistura by měl v nejbližších dnech zamířit do Sýrie k dojednání detailů plánu, který by měl vést k lokálnímu „zmrazení“ částí syrského konfliktu. Jeho první součástí jsou právě boje o Aleppo.

Syrská armáda v posledních dnech obsadila několik vesnic severně od města. Podle oponentů Damašku se snaží povstalcům přerušit zásobovací trasy z Turecka. Je to údajně největší vojenská operace v této oblasti za minulé tři roky.

Při těžkých bojích padlo od úterý podle syrských ochránců lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna, 150 lidí. Bylo mezi nimi 70 vojáků a spojeneckých milicí a dále přes 80 povstalců.

USA a jejich spojenci dál útočí na pozice islamistů u Kobani

Americké velení včera oznámilo, že během posledních 24 hodin spojenci podnikli šest leteckých úderů na radikály u města Kobani na hranicích s Tureckem. Zničili při nich bojové pozice islamistů, jejich kontrolní stanoviště a automobil. Dalších osm náletů provedly spojenecké letouny v sousedním Iráku.

Aleppo je největší průmyslové středisko Sýrie. Od roku 2012 jeho západní část ovládají vládní síly, východní čtvrti zase opozice. Ve stejnojmenné provincii Aleppo je tomu naopak - tam si Damašek udržel kontrolu nad její východní částí, zatímco opozice má převahu na západě.


Povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada začalo v roce 2011. Konflikt má na kontě více než 200 tisíc mrtvých a krveprolití vyhnalo z domovů více než tři miliony lidí, tedy polovinu obyvatelstva. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích. Uprchlíci jsou vystaveni chudobě, zdravotním problémům a rostoucímu napětí mezi nimi a místními komunitami. Žijí v provizorních přístřeších za mimořádně těžkých podmínek. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je masivní exodus Syřanů „nejdramatičtější humanitární krizí, s jakou se svět už velmi dlouho nesetkal“.