Český humanitární konvoj už je v Kyjevě

Kyjev - Do Kyjeva po půlnoci dorazil český humanitární konvoj. Čtyři kamiony přivezly celkem 40 tun pomoci - zdravotnický materiál a přístroje, spací pytle, deky nebo střešní krytinu. Červený kříž je bude distribuovat hlavně do nemocnic v oblasti bojů.
Video Smejkal: V Debalceve už týden hladoví stovky lidí
video

Smejkal: V Debalceve už týden hladoví stovky lidí

Smejkal: V Debalceve už týden hladoví stovky lidí

stu: 6:15, 18.2.2015

Pánek: Konvoj je doplněk, to hlavní pořizujeme na Ukrajině

Konvoj vyjel v pondělí z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu na Rokycansku. Doprovázelo ho třináct lidí. „Cesta byla dlouhá, konvoj nicméně dorazil do Kyjeva před půlnocí v pořádku,“ konstatoval Richard Smejkal z Českého červeného kříže. Dopoledne je plánováno vyřízení celních náležitostí nákladu, pak vyložení. Podle původních plánů by se měl konvoj vrátit zpět do Česka ve čtvrtek.
  
Červený kříž zajišťoval zdravotnickou část humanitární pomoci. Připravil 20 palet s téměř čtyřmi tunami zdravotnického materiálu a přístrojů. Součástí dodávky je například zařízení pro přípravu kožních štěpů k léčbě popálenin za 1,75 milionu korun. Správa hmotných rezerv pak dodala ze svých skladů 300 dek, stejný počet spacích pytlů a 1 000 izotermických fólií. Člověk v tísni zajistil střešní krytinu.

Pomoc je určena nemocnicím v oblastech zasažených boji a také mobilním zdravotnickým týmům Ukrajinského červeného kříže, které se pohybují v terénu v místech zasažených boji. Jedná se například o oblasti Mariupol, Charkov, Berďansk, Oděsa, Nikolajev nebo Melitopol.

Richard Smejkal z Českého červeného kříže

„Na Ukrajině nyní působí tři lidé z Českého červeného kříže, z Ukrajinského červeného kříže jde o 45 osob, které aktivně působí v oblastech východní Ukrajiny, kde je situace nejsložitější. Ta je nejhorší u Debalceve. Asi 1 500 osob už je tam sedm dní o hladu. Jedná se o děti, starší osoby. Poslední týden se k nim nemůže dostat ani Ukrajinský červený kříž. Brání tomu silné boje.“


Od loňského roku poskytla Česká republika na různé formy humanitární pomoci Ukrajině zhruba 100 milionů korun na přímou materiální pomoc, na zdravotnickou péči či pobyty pro ukrajinské děti. O uvolnění dalších peněz podle konkrétních potřeb ukrajinských obyvatel bude vláda ještě jednat.

  • Pomoc pro obyvatele, kteří museli kvůli konfliktu opustit své domovy, organizuje
    ministerstvo zahraničí a Hasičský záchranný sbor spolu s Českým červeným křížem, společností Člověk v tísni a Správou státních hmotných rezerv.