Kyjev jedná s Washingtonem o dodávce zbraní

Kyjev/Washington – Ukrajina jedná se Spojenými státy o dodávkách zbraní. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Oznámil to poradce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Jurij Birjukov. Záleží podle všeho na tom, jestli bude platit příměří domluvené v Minsku – to je zatím místy porušováno – povstalci se například v této chvíli snaží dobýt strategické město Debalceve. Kyjev už sestavil seznam svých požadavků – zájem má hlavně o obrněnou techniku a střelné zbraně.
Video Fištejn: Jednání povstalců je v souladu s Kremlem
video

Fištejn: Jednání povstalců je v souladu s Kremlem

Spojené státy stejně jako evropské mocnosti bedlivě sledují vývoj na východě Ukrajiny, kde mělo po summitu z minulého týdne zavládnout příměří. Právě na jeho průběhu podle amerických médií závisí osud případných zbrojních dodávek USA na Ukrajinu.

Pentagon zatím Kyjevu dodává jiný vojenský materiál, například ošacení nebo osobní ochranné prostředky. „Jedná se pořád, a to i na úrovni ministrů obrany,“ prohlásil v ukrajinské televizi Birjukov. Ukrajinská vláda už odeslala do Washingtonu seznam svých požadavků. „Jde o obrněnou techniku a zbraně,“ upřesnil Birjukov.

Zásilka by byla financována z tříleté americké půjčky ve výši 350 milionů dolarů (8,5 miliardy korun), možná je prý i další miliarda dolarů. 

  • Porošenkův mluvčí o postoji Washingtonu: „Američané naše požadavky kategoricky neodmítají. Říkají, že v Bílém domě ještě nepadlo rozhodnutí. Než se tak stane, zvou nás k jednání. Proto diskuse pokračují.“

Zbrojní dodávky Ukrajině rozšiřuje také Británie, informují ukrajinská média. Podle zpravodajského serveru Cenzor na frontu v minulých dnech dorazila první desítka britských obrněných transportérů Saxon, které Kyjev dostal z Londýna. Transportéry prošly rekonstrukcí a byly vyzbrojeny palebnými prostředky ukrajinské výroby, uvedl Cenzor.

Boje na Ukrajině ustaly
Zdroj: ISIFA/AFP
Autor: ANATOLII STEPANOV

Západ obviňuje Moskvu, že zásobuje povstalce moderními zbraněmi i vojáky. Rusko to neustále popírá. „Máme co dělat s plnoformátovým konfliktem, kdy lidé jsou zabíjeni a jsou zabíjeni většinou jednostranně, protože Ukrajina je dodnes špatně ozbrojená a špatně vycvičená,“ upozornil komentátor Jefim Fištejn. Obzvlášť u výcviku ukrajinských vojáků jde o dlouhodobý proces, upozornil Fištejn. Pouhá dodávka zbraní totiž nestačí. 

„Pokud se Obama rozhodne až v době, kdy budou povstalci postupovat dál do ukrajinského vnitrozemí, tak už bude poněkud pozdě. Hodně západních postojů je alibistických, předstírají snahu, ale ve skutečnosti směřují k tomu smířit se se situací,“ míní Fištejn. Komentátor připomněl, že Západ se už dříve smířil s „odevzdáním části Gruzie“ Rusku.