Radikálové z IS prý zavraždili 21 egyptských křesťanů

Káhira – Radikálové z Islámského státu (IS) zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Videozáznam se objevil na webech podporujících Islámský stát. Islamisté prý zavraždili 21 příslušníků křesťanské koptské církve.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podle zprávy egyptské televize vyhlásil v zemi sedmidenní smutek a oznámil, že svolává krizové zasedání Rady národní obrany. Tu tvoří kromě hlavy státu premiér, ministři obrany a vnitra a nejvyšší armádní představitelé.

Vraždu egyptských koptů odsoudila respektovaná muslimská autorita, káhirská univerzita Al-Azhar. Stětí egyptských křesťanů označila za „barbarské“. Tato jedna z nejprestižnějších teologických institucí sunnitského islámu už nedávno vyzvala k „zabíjení a ukřižovávání teroristů“ z IS. „Al-Azhar trvá na tom, že takové barbarské činy nemají nic společného s náboženstvím, ať už jakýmkoliv,“ uvedla v prohlášení univerzita.

Tisíce Egypťanů odjely do Libye hledat práci

Agentura MENA citovala prohlášení mluvčího koptské církve, který potvrdil smrt 21 egyptských křesťanů zajatých ozbrojenci Islámského státu. Na záznamu je zachyceno, jak ozbrojenci v černém oblečení nahnali zajatce v oranžových kombinézách na pláž údajně nedaleko Tripolisu. Tam je přinutili pokleknout a uřízli jim hlavu.

Pětiminutový záznam nese titulek „Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže“ a na popisku stojí: „Lidé kříže, věrní stoupenci nepřátelské egyptské církve.“ Tisíce Egypťanů odjely do sousední Libye hledat práci po povstání ve své vlasti v roce 2011. Nedbali tak na varování své vlády, aby se nevydávali do jedné z nejnebezpečnějších zemí v regionu.

V lednu libyjská odnož IS oznámila, že unesla v Libyi 21 egyptských koptů. Káhira pak potvrdila, že při dvou různých útocích bylo uneseno 20 egyptských občanů.