Na židovském hřbitově ve Francii někdo znesvětil stovky náhrobků

Paříž - Na židovském hřbitově v Sarre-Union na východě Francie někdo znesvětil stovky náhrobků. Francouzský premiér Manuel Valls to označil za odporný a antisemitský čin. O „hanebném činu“ nejdřív informoval ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který ho rovněž co nejpříkřeji odsoudil.

„Republika nebude tolerovat tuto novou ránu, která ničí hodnoty sdílené všemi Francouzi,“ prohlásil Cazeneuve, aniž upřesnil podrobnosti. „Učiníme vše pro to, abychom identifikovali, zadrželi a předali spravedlnosti autora či autory tohoto hanebného činu,“ ujistil Cazeneuve.

Podobně se poté vyjádřil i Valls. „Je to odporný a antisemitský čin, urážka památky. Bude učiněno vše pro vypátrání odpovědných osob,“ napsal Valls na svém twitterovém účtu.

Není to poprvé, co se stal židovský hřbitov v Sarre-Union terčem znesvěcení. V roce 1988 tam někdo povalil asi šedesátku náhrobků a v roce 2001 bylo zpustošeno 54 hrobů.

Čin se stal více než měsíc po pařížských atentátech, při nichž se terčem útoku stal i košer obchod. Cazeneuve se dnes vydal do Kodaně, aby tam uctil oběti víkendových útoků, při nichž byli zabiti dva lidé včetně člena ochranky synagogy.