Netanjahu zve Židy do Izraele: Zase jsou vražděni jen proto, že jsou Židé

Kodaň – Nejnovější události v Dánsku vyvolaly ostrou reakci Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu vyzval všechny evropské Židy, aby se kvůli své bezpečnosti vystěhovali do Izraele. Při třech útocích v Kodani byli zabiti dva lidé – jedním z nich byl Žid. Pachatelem byl 22letý muž narozený v Dánsku, kterého ráno policie zastřelila v centru Kodaně.

„Židé jsou znovu vražděni jen proto, že jsou Židé. Tato vlna útoků bude pokračovat, stejně jako vražedné antisemitské útoky. Židé si zaslouží bezpečí v každé zemi, ale my říkáme našim židovským bratrům a sestrám, že jejich domovem je Izrael,“ sdělil Netanjahu. Reagoval tak na informace, že jednou z obětí kodaňských atentátů je mladý Žid, který stál před synagogou.

Dánské úřady připustili, že se pachatel pokoušel napodobit lednový masakr v Paříži, kde teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na prodejnu židovských rituálních potravin.

„Dánsko zasáhl teror,“ prohlásila dnes dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. „Neznáme zatím motiv, ale jsme si vědomi, že existují síly, které chtějí Dánsko poškodit. Chtějí zablokovat svobodu projevu,“ varovala.

  • Dánská královna Margrethe: „Je důležité, abychom v tak obtížné situaci drželi pospolu a chránili hodnoty, na nichž je Dánsko postaveno.“

Útoky odsoudili i další světoví politici včetně britského premiéra Davida Camerona a německé kancléřky Angely Merkelové, ale také například Saúdská Arábie. „Střelba v Kodani je šokujícím útokem na svobodu slova a vyznání,“ prohlásil Cameron. Merkelová telefonicky hovořila s dánskou premiérkou a odsoudila „pohrdání lidskou důstojností“. Účast se zraněnými a s rodinami obětí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Střelba v kodaňské kavárně
Zdroj: ISIFA/AFP

Tragický víkend v Kodani

Terčem prvního násilného činu se v sobotu stala kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, kterou pořádal švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda. O život přišel pětapadesátiletý civilista, tři policisté utrpěli zranění. Vilks, jenž vyvázl nezraněn, byl dlouhodobě terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007.

V noci na dnešek si pak jednu civilní oběť a dva zraněné policisty vyžádala střelba před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. Útočník zasáhl mladého Žida do hlavy a dva policisty do ruky a do nohy. Podle dánské židovské komunity je mrtvým sedmatřicetiletý Dan Uzan, který byl členem ostrahy kodaňské synagogy při náboženském obřadu bar micva.

Dnes nad ránem policisté ve středu města zastřelili při pátrání po pachatelích muže, který na ně zahájil palbu. Později oznámili, že zastřelený muž je pachatelem obou předchozích útoků. „Nemáme žádné důkazy, že by se do obou incidentů zapojili ještě nějací další střelci,“ řekl vyšetřovatel Jörgen Skov.

Policie dnes odpoledne pravděpodobně v souvislosti s vyšetřováním obou útoků provedla razii v internetové kavárně ve čtvrti Nörrebro. Podle dánské televize byli při zásahu velkého množství těžce ozbrojených policistů zatčeni nejméně dva lidé.

Video Události: Dánsko zažilo tragický víkend
video

Události: Dánsko zažilo tragický víkend

Události: Dánsko zažilo tragický víkend

Netanjahu vyzývá Židy z Evropy k přestěhování do Izraele