Polští horníci donutili šéfa JSW k rezignaci. Stávka končí

Varšava - Polští horníci souhlasí s ukončením více než 14 dní trvající stávky. Rozhodli se tak poté, co šéf polské uhelné společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) Jaroslaw Zagórowski oznámil, že odstoupí ze své z funkce. Právě tento krok si totiž asi 5 400 horníků kladlo za podmínku svého návratu do práce. V případě dalšího trvání protestu by kvůli každodenním ztrátám firmě hrozil bankrot.

„Stávkový výbor nám neoficiálně oznámil, že nařídil protestujícím stávku ukončit,“ uvedla mluvčí JSW Katarzyna Jablonská-Bajerová. Zagórowski prý podá rezignaci v úterý na schůzi správní rady, pokud stávkující horníci podepíší návrh dohody o ukončení svých protestních akcí. Odchod šéfa JSW z funkce si horníci kladli jako podmínku.

Stávka je protestem proti propouštění a podpořit má požadavek lepších platových podmínek. Začala 28. ledna a denně stála jeden z největších evropských dolů 30 milionů zlotých (198,5 milionu Kč). K návratu do práce nepřimělo dosud stávkující horníky vyjednávání ani to, že soud protest označil za nelegální. 

Podnik JSW se už delší dobu potýká s klesajícími cenami uhlí a naopak s rostoucími náklady. Vše navíc komplikuje fakt, že se firmě stále nepodařilo dohodnout se s odbory na podmínkách snižování nákladů. Škrty jsou podle společnosti klíčové. Odbory tvrdí, že propouštění je možné zabránit.