Na Ukrajinu míří 170 ruských kamionů, dorazí těsně po příměří

Moskva – Na Ukrajinu míří konvoj 170 nákladních vozidel z Ruska. Oznámila to ruská agentura TASS s odvoláním na pracovníky ruského ministerstva pro mimořádné situace. Vozidla podle Ruska vezou humanitární pomoc pro východní ukrajinské oblasti. Do Doněcku a Luhansku by měla dorazit v neděli v poledne.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Stanislav Krasilnikov

Kolona ruských kamazů překročí hranice s Ukrajinou krátce poté, co by mělo podle dohody z Minsku zavládnout v separatistických regionech na východě Ukrajiny příměří. Podle mluvčího ruského ministerstva vezou kamiony na Donbas 1,8 kilotuny potravin a léků, skripta pro posluchače doněcké univerzity, stavební materiál a další životně důležité potřeby.

Jde již o třináctý konvoj z Ruska na východ Ukrajiny. Kyjev jejich vysílání kritizuje, označuje zásoby za skrytou podporu separatistů a o doplňování zásob bojových jednotek operujících proti vojákům ukrajinské armády. Nejenom ukrajinská, ale i ruská média také poukázala, že se části ruské humanitární pomoci zmocnili překupníci a prodává se na černém trhu.

Příměří má platit od 23:00 SEČ, tj. od půlnoci kyjevského času a jedné hodiny času moskevského, který platí také v centrech separatistických oblastí Doněcku a Luhansku. Povstalci dnes oznámili, že se budou dohodou, kterou v Minsku uzavřeli představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, řídit. V posledních hodinách před termínem příměří se však zostřily boje mezi povstalci a ukrajinskou armádou. Těžké boje probíhají o přístav Mariupol či železniční uzel Debalceve.