Spor kolem pařížských atentátů: Co všechno smějí televize ukázat?

Paříž - Ve Francii se rozpoutala nová debata o svobodě slova. Může za to rozhodnutí tamní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která trestá média za živé vysílání o honu na teroristy po lednových pařížských útocích. Podle úřadu se stanice dopustily desítek vážných pochybení, rádia i televize se ale obvinění brání.
Video Francouzský spor o médiích a teroru
video

Francouzský spor o médiích a teroru

Podle členů rady se například v živém vysílání francouzské televize neměly objevit záběry, na nichž útočníci po masakru v redakci Charlie Hebdo zabíjejí na ulici policistu. Nerespektuje to prý lidskou důstojnost. Ještě víc se ale všechny stanice provinily, když skoro v přímém přenosu informovaly o zahájení útoku na místa, kde se teroristé ukryli. Média tím prý ohrozila bezpečnost rukojmích i úspěch celé operace.

„My si myslíme, že všechno může být řečeno a ukázáno, ale že se ve zveřejňování musí dodržovat určitý rytmus,“ říká člen rady Nicolas About. Dohlížecí komise vytýká novinářům, že například příliš brzy oznámili identitu podezřelých na útěku - dřív než tak oficiálně učinily úřady. Také jí vadí, že se útočníci mohli z televize dovědět, že se v jejich budovách schovávají další lidé. Důraznému pokárání se nevyhnulo žádné ze sledovaných médií. „Proti tomuto rozhodnutí protestujeme. Nechápeme ho. Proti postihu, který považujeme za neodůvodněný, se odvoláme,“ říká Erik Kervellec, šéfredaktor France Info.

Členové vysílací rady si prohlédli a poslechli skoro 500 hodin materiálu. Závažných prohřešků našli 36. Šéfredaktory silně zaskočili. Napomenutí sice nevypadá jako vážný trest, jenže při jeho opakování médiu hrozí pokuta, nebo dokonce zákaz vysílání. Ještě před měsícem přitom zástupci komise všechny novináře ujišťovali, že se sankcí bát nemusejí.

Nečekané rozhodnutí postavilo vedení rozhlasových i televizních stanic před zásadní otázku, zda ve vypjatých situacích vůbec mohou vysílat v přímém přenosu. Upozorňují přitom na to, že zpravodajským webům za živé pokrytí událostí žádné postihy nehrozí. I proto se jindy konkurenční média teď chtějí dohodnout na jednotném postupu proti verdiktu kontrolního orgánu.