Orbán zpřísní zákon o imigraci: Nechceme se stát tábořištěm běženců

Budapešť - Maďarsko zpřísní zákon o přistěhovalectví, nově bude nelegální migranty možné déle zadržovat a rychle deportovat. Prohlásil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán s tím, že změny jsou nutné, aby se země nestala „tábořištěm“ hospodářských běženců. V zemi se o změnách imigračního zákona v posledních týdnech diskutuje – jen za leden hlásí úřady na deset tisíc žádostí Kosovanů o azyl.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

„Pokud nebudeme mít vlastní zákony, které nám umožní okamžitě je (azylanty) zadržet a deportovat zpět, stane se Maďarsko tábořištěm hospodářských běženců,“ prohlásil Orbán. „Tomu se musíme vyhnout,“ dodal.

Premiér v souvislosti s plány na změnu zákonů řekl, že Německo a Rakousko, kam většina azylantů míří, v řádu měsíců zpřísní své vlastní normy, takže běženci poté zůstanou v Maďarsku.

Šéf parlamentní frakce vládnoucí strany Fidesz Antal Rogán před týdnem navrhl, aby bylo možné běžence zadržovat do té doby, než se jejich žádost posoudí, ty neúspěšné pak okamžitě vyhostit.

Němečtí policisté pomůžou střežit hranice mezi Maďarskem a Srbskem

Mnozí Kosované, kteří nelegálně překročí hranice, v Maďarsku požádají o azyl, aby se vyhnuli deportaci. Zatímco maďarské úřady jejich žádost prověřují, pokračují v cestě dále do západní Evropy, zejména do Německa. To v loňském roce odmítlo 99 procent azylových žádostí, neboť důvodem byly ekonomické poměry, a ne bezpečnostní.

Německo kvůli přílivu Kosovanů ve čtvrtek ohlásilo, že do Maďarska na hranice se Srbskem vyšle německé policisty, aby maďarským kolegům pomohli s ostrahou unijní hranice před nelegálními běženci.

Obyvatelé Kosova, kteří se již nedokážou vyrovnat s tamní chudobou a špatnou hospodářskou situací, využívají toho, že mnozí mají stále srbské doklady a že Srbsko má s EU bezvízový styk. Těm, kteří takové doklady nemají a žádat o ně nechtějí, překročení hranice usnadňuje nedostatečná ostraha.

Video Maďarsko zpřísní imigrační zákon
video

Maďarsko zpřísní imigrační zákon

Maďarsko zpřísní imigrační zákon

23:00 14.2.

Zpravodaj ČT: Maďarsko zpřísní imigrační zákon