Týden napříč kontinenty: Merkelová má za sebou 20 tisíc kilometrů

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová má za sebou extrémně náročný týden a k tomu bezesnou noc při jednání v Minsku. Když přišla před novináře po čtvrtečním summitu EU v Bruselu, vypadala bledě a unaveně, přesto se vydržela usmívat. V tu dobu měla za sebou přes 20 tisíc kilometrů letadlem během několika dní…

Šedesátiletá politička během jediného týdne cestovala do Kyjeva (čtvrtek), zpátky do Berlína (pátek), poté na jednání s ruským prezidentem Putinem do Moskvy (pátek) a na bezpečnostní konferenci do Mnichova (sobota). Právě několikahodinový pobyt v bavorské metropoli předcházel dlouhé cestě do Washingtonu, kde se setkala s šéfem Bílého domu (pondělí). Ještě ten samý den zamířila do kanadské Ottawy a poté přes Atlantik zpět.

To ale nebylo vše. Ve středu nechyběla na státním pohřbu bývalého prezidenta Richarda von Weizsäckera, kdy ještě možná netušila, že nadcházející noc při minském jednání toho příliš nenaspí…

Angela Merkelová po jednání v Bílém domě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Evan Vucci

Kancléřka za svých devět let v čele Německa jistě absolvovala bezpočet zdlouhavých jednání. Deník Die Welt uvedl, že její recept na dobrou kondici a výdrž je znám řadu let - není prostě žádný. Merkelová se řídí známým heslem Winstona Churchilla: Zaprvé, žádné sportování. Podle deníku však prý běžně využívá jednou týdně služby fyzioterapeuta. 

O kancléřce se také ví, že pije alkohol s mírou - nejraději dobré červené víno, a ohledně stravy, včetně masité, se nijak neomezuje. Její pracovní den je dokonale organizován celým týmem úředníků. Během dlouhých přeletů vládním speciálem má kancléřka k dispozici postel.