Breivik chce žalovat Norsko. Prý ho ve vězení mučí

Oslo - Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik se chystá podat žalobu na norské ministerstvo spravedlnosti kvůli podmínkám věznění. Breivik, který v létě 2011 zabil v metropoli Oslu a okolí 77 lidí, tvrdí, že jeho dlouhodobý pobyt v samovazbě je jako „mučení“.

Breivikův obhájce Geir Lippestad norskému deníku Dagbladet řekl, že plánuje ministerstvo zažalovat ještě před Velikonocemi. Za uplynulé dva roky se mu totiž nepodařilo přesvědčit vězeňské úřady, aby izolaci jeho klienta ukončily.

Breivik byl za teroristické útoky odsouzen v srpnu 2012 k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí.

Lippestad je podle norského tisku přesvědčen, že podmínky Breivikova věznění odporují třetímu článku Evropské úmluvy o lidských právech, podle nějž by nikdo neměl být vystaven „mučení, nelidskému a ponižujícímu zacházení“. „Dlouhá izolace se stává formou mučení,“ konstatoval Lippestad.

„Lidská práva se týkají i Breivika. Nejde o to, aby vyvázl s lehkým trestem. Pravděpodobně bude vždy mimořádným vězněm s mimořádnými omezeními, ale nemůže sedět v izolaci navždy. Chceme nyní, aby měl kontakt s ostatními zadržovanými,“ uvedl Lippestad.

Norské vězeňské úřady v prosinci zakázaly Breivikovi posílat dopisy, protože dospěly k názoru, že se snaží založit radikální protiislámské hnutí. Lippestad si postěžoval, že vězeňské úřady nyní nedovolují Breivikovi posílat ani pohlednice s neutrálním textem. Podle obhájce Breivik v současnosti tráví většinu času přípravou žaloby a psaním nové knihy. Také čte noviny, sleduje zprávy v televizi a trénuje na běžeckém pásu.