Boko Haram poprvé udeřil v Čadu. Zabíjel i v Nigérii

Ndjamena – Vůbec poprvé islamistická skupina Boko Haram udeřila na území afrického státu Čad. V noci na dnešek její ozbrojenci přepluli na člunech Čadské jezero a v jedné vesnici zabili deset lidí. V posledních týdnech radikálové stále častěji vyráželi k hraničním oblastem s dalšími subsaharskými státy. Dlouhodobě ale působí hlavně na severovýchodě Nigérie – právě tam v předchozích hodinách zabili dalších 21 lidí.

Čadská policie oznámila, že v noci na dnešek vesnici na čadské straně jezera napadlo asi 30 bojovníků Boko Haram. Než se vojákům podařilo je zatlačit zpět, zapalovali domy.

Z Nigérie jsou útoky hlášeny ze dvou míst státu Borno. Jeden svědek agentuře AFP řekl, že ve vesnici Akida radikálové pozabíjeli 12 lidí a v Mbutě devět dalších. Útoky se odehrály ve čtvrtek, avšak zpráva o nich se dostala k agentuře až nyní. Útočníci v obou vesnicích také ničili domy a obchody. Útoky Boko Haram vyhnaly z domovů tisíce obyvatel vesnice a měst na severovýchodě Nigérie.

V Nigeru se radikálové v minulých dnech zaměřili na pohraniční město Diffa, jehož správa vyhlásila dvoutýdenní výjimečný stav. Parlament navíc schválil vyslání vojsk do Nigérie, takže Niger se připojí k regionální jednotce sestavené proti Boko Haram.

Cílem této skupiny je vytvořit v oblasti Čadského jezera stát fungující podle islámského práva. O jezero se dělí Nigérie, Čad, Kamerun a Niger. Tyto země hodlají proti islamistům postavit společný kontingent o síle 8 700 mužů.

/*json*/{"map":{"lat":13.206833949578291,"lng":13.511474609374984,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/