Dvojice novinářů je po 400 dnech venku z egyptského vězení

Káhira - V Egyptě dnes propustili z vězení dva novináře televize Al-Džazíra, kteří strávili ve vězení více než 400 dní. Mohamed Fahmy a Báhir Muhammad byli loni odsouzeni ještě s australským kolegou Peterem Grestem k sedmi až deseti letům vězení za údajnou podporu zakázaného Muslimského bratrstva. Soud nařídil proces opakovat a příští stání se bude konat 23. února. Greste byl deportován a na svobodě je už čtrnáct dní.

O propuštění dvojice novinářů rozhodl soud už ve čtvrtek. Fahmy, který vlastní kromě egyptského také kanadský pas, musel složit kauci v přepočtu téměř 800 tisíc korun. Muži se mají hlásit každé ráno na policii, což má zabránit jejich útěku z Egypta.

To, že jsou Fahmy i Muhammad na svobodě, dnes potvrdili jejich příbuzní. „Právě jsme skončili formality k propuštění mého bratra. Po více než roce je znovu doma,“ sdělil agentuře AFP Muhammadův bratr Ásim. Také Fahmyho bratr oznámil, že Fahmy je na svobodě, a poděkoval všem, kdo novináře v době vězení podporovali. Kanadská vláda ocenila, že Fahmy je na svobodě, byť podmínečně.

Egypt viní Al-Džazíru, že poskytla prostor pro podporu Muslimského bratrstva v době, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího a později Muslimské bratrstvo zakázala. Stanice obvinění odmítla a vedla intenzivní kampaň za záchranu svých žurnalistů, zatčených v prosinci 2013. Tvrdí, že pouze vykonávali svou práci a informovali o situaci v Egyptě.