Nizozemsko proti dohodě z Minsku: Amnestie je v případě sestřelení MH17 nepřípustná

Amsterodam - Nizozemsko se obává, že amnestie obsažená v minské dohodě se bude vztahovat i na viníky červencového sestřelení letounu Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou. Většinu z 298 obětí tvořili Nizozemci. Ministr zahraničí Bert Koenders v nizozemském rozhlase varoval, že beztrestnost je v tomto případě nepřípustná. S velkým znepokojením prý na dohodu reagovali i pozůstalí po obětech letu MH17. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jevhen Perebyjnis ale tvrdí, že útočníků na letadlo se amnestie týkat nebude.

V pátém článku uzavřené minské dohody se smluvní strany dohodly na zajištění omilostnění a amnestie formou zákona, „který zakáže pronásledování a potrestání osob v souvislosti s událostmi, k nimž došlo v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny“.

Dohoda byla uzavřena na schůzce nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie a podepsali ji i zástupci separatistických regionů. Jednu z otevřených otázek, kterou v sobě dohoda skrývá, vyvolává podle agentury DPA právě klauzule o amnestii.

Hlavní body dohody podepsané tzv. kontaktní skupinou
Zdroj: ČT24

Boeing 777, letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, pravděpodobně sestřelila raketa země-vzduch. Stroj se 17. července zřítil na území ovládané proruskými separatisty. Pád nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Skoro dvě třetiny obětí byli Nizozemci.

„V současnosti ještě neznáme přesná fakta, ale pro Nizozemsko zůstává prioritou, že pachatelé musí být stíháni a potrestáni,“ řekl Koenders.

Nizozemský parlament vyzval k okamžitému vyjasnění záležitosti a k poskytnutí záruky, že nebude bráněno pokračování trestněprávního vyšetřování tragédie. Pozůstalí šéfa nizozemské diplomacie v dopise naléhavě vyzvali k vysvětlení, zda se pasáž o amnestii v minské dohodě vztahuje také na leteckou tragédii. 

Na útočníky na nizozemský letoun se prý amnestie vztahovat nebude

Závazek amnestie obsažený v dohodách z Minsku se nebude týkat pachatelů útoku na nizozemský dopravní letoun. Novinářům v Kyjevě to dnes řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jevhen Perebyjnis. „Amnestie bude, zákon bude. Ti, kdo sestřelili boeing, ale omilostněni nebudou,“ řekl.