Dohoda z Minsku nic nemění, EU rozšiřuje sankční seznam

Brusel - Evropská unie v pondělí přidá na svůj sankční seznam jména, na nichž se už shodli ministři zahraničí členských zemí. Na okraj summitu EU v Bruselu to dnes prozradili diplomaté, podle nichž se o zrušení tohoto už dříve odsouhlaseného kroku v zásadě nemluvilo ani přes zdrženlivě kladné hodnocení noční dohody o příměří uzavřené v Minsku.
Video Horizont: V Bruselu vládne ohledně dohody z Minsku opatrnost
video

Horizont: V Bruselu vládne ohledně dohody z Minsku opatrnost

Horizont: V Bruselu vládne ohledně dohody z Minsku opatrnost

Lídři zemí EU "opatrně podporují" dohodu z Minsku

EU vítá dohodu, od sankcí ale neustupuje

Ministři zahraničí EU toto pondělí potvrdili záměr rozšířit seznam osob a organizací se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem na území Unie o dalších 19 lidí z Ruska i Ukrajiny a devět právnických osob. Publikaci a tedy vstup v platnost tohoto rozhodnutí ale pozdrželi o týden právě proto, aby neohrožovali jednání v Minsku.

Personální sankce se před pondělním rozšířením zatím týkají 132 osob a 29 organizací, jména se na seznamu ocitla pro podíl na porušování územní celistvosti Ukrajiny.

Tusk: Pokud se dohoda nenaplní, nebudeme váhat s přijetím „potřebných kroků“

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se musí dohoda z Minsku změnit ve skutky. Pokud však bude vývoj opačný a dohoda prosazena nebude, nebude EU podle Tuska váhat s přijetím „potřebných kroků“. „Jsme jednotní a náš kurs se nemění,“ zdůraznil Tusk, který dnes krizi na východě Ukrajiny opakovaně označoval za hrozbu nejen pro nezávislost a územní celistvost této země, ale pro celé geopolitické uspořádání Evropy po roce 1989. 

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky EU vyhodnotí dodržování dohody nejpozději na svém příštím summitu v březnu.

V běloruské metropoli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande dosáhli po nočním jednání s prezidenty Ruska a Ukrajiny Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem dohody o příměří. Vrcholní představitelé zemí EU dnes výsledek vesměs uvítali. Všichni ale zdůrazňovali především potřebu sledovat, zda skutečně bude uveden v život a na východě Ukrajiny v noci ze soboty na neděli skončí násilí. 

Hlavní body dohody podepsané tzv. kontaktní skupinou
Zdroj: ČT24