Stav Savčenkové se zhoršuje, přesto zůstává ve vazbě

Moskva - Ruský soud dnes prodloužil vazbu vězněné ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové do 13. května. Soud odmítl návrhy obhájců propustit Savčenkovou do domácího vězení či na „jakoukoli“ kauci. Nesouhlasil ani s návrhem na poskytnutí záruky ze strany ukrajinské ombudsmanky. Pilotka drží za mřížemi už dva měsíce hladovku.

Savčenková je v ruském vězení od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic. Ruská strana tvrdí, že se nedostala do Ruska jako zajatec, ale prý přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Ukrajinská vězeňkyně, která se mezitím v říjnu stala poslankyní kyjevského parlamentu, jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím.

Ruský soud už loni v prosinci přes protesty Kyjeva prodloužil vazbu Savčenkové do 13. února. Letkyně už téměř dva měsíce drží protestní hladovku, podle obhájce Marka Fejgina se její zdravotní stav výrazně zhoršuje. „Další věznění Savčenkovou zabije,“ řekl dnes soudu advokát Ilja Novikov.

Při životě ji prý zatím drží pouze injekce, které jí aplikují vězeňští lékaři. Tak dlouhé hladovění je podle lékařů život ohrožující a minimálně může způsobit nevratné poškození orgánů.

Naděžda Savčenková před soudem
Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Pochuyev Mikhail

PERIPETIE NADĚŽDY SAVČENKOVÉ

Třiatřicetiletá pilotka ukrajinského bitevního vrtulníku Mi-24 se loni v červnu účastnila bojů na východě Ukrajiny. Protože armádní vedení její jednotku do bojů s proruskými separatisty nenasadilo, vzala si vojačka dovolenou a vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar. „Složila jsem ukrajinskému národu přísahu, že budu chránit teritoriální integritu Ukrajiny,“ vysvětlovala později své rozhodnutí.

Osmnáctého června padla u obce Metalist do zajetí luhanských separatistů. Osmého července se objevila v zadržovací cele v ruské Voroněži, šest hodin jízdy od Luhansku. Podle ruských médií se pokusila překročit hranici v přestrojení za uprchlici (a nejde ji proto považovat za zajatce), ukrajinský tisk uvádí, že ji Rusům předali luhanští povstalci.

Savčenková se momentálně se nachází v moskevské vazební věznici Matrosskaja Tišina. Čelí obvinění, že se podílela na vraždě dvou ruských novinářů, Igora Korneljuka a Antona Vološina. Coby navigátorka batalionu Ajdar měla pozici televizních reportérů nahlásit vedení jednotky, které následně zahájilo minometnou palbu.

Ukrajinská pilotka Naděžda Savčenková

Obhajoba naopak tvrdí, že separatisté Savčenkovou zajali dřív, než k neštěstí došlo, a to ve chvíli, kdy se snažila z bitevního pole u Metalistu odtáhnout zraněné vojáky. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dokonce zveřejnila údaje a mapy, ze kterých vyplývá, že letkyně byla 18. června 2014 v 10 hodin 44 minut už v rukou rebelů, kteří ji vezli Luhanskem s pouty na rukou. Novináři zahynuli kolem poledne.

Vězněná pilotka se na Ukrajině stala jedním ze symbolů boje proti Rusku. Od 15. prosince drží protestní hladovku, pije pouze vodu. Za šestapadesát dní zhubla sedmnáct kilogramů. Její obhájce má kvůli jejímu hladovění vážné obavy o její život a na konci ledna v otevřeném dopisu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi napsal, že k záchraně zbývá „katastrofálně málo času“.