Boje u Debalceve eskalují, separatisté chtějí město získat před jednáním v Minsku

Kyjev - Bez ohledu na intenzivní vyjednávání diplomatů o míru na východě Ukrajiny se v pondělí dramaticky zvýšila intenzita bojů v okolí města Debalceve na rozhraní Doněcké a Luhanské oblasti. Oznámilo to „ministerstvo obrany“ doněckých vzbouřenců i ukrajinská média.

Dnešní dění kolem ukrajinské krize

  • Německá kancléřka Merkelová jednala s americkým prezidentem Obamou. Oba se shodli na tom, že prioritou zůstává diplomatické řešení dění na Ukrajině. Obama připustil dodávku obranných zbraní Kyjevu, zatím o ní ale nerozhodl (VÍCE ZDE).

  • O Ukrajině jednali i ministři zahraničí EU, mimo jiné potvrdili rozšíření sankčního seznamu. V Berlíně diplomaté připravovali středeční schůzku v Minsku (VÍCE ZDE).
  • Britský list Financial Times si všiml nesouladU v české zahraniční politice - zatímco ministerstvo zahraničí vystupuje společně s dalšími členy EU, prezident Zeman si zakouřil s šéfem ruské diplomacie Lavrovem (VÍCE ZDE).
  • V okolí strategicky významného města Debalceve opět narostla intenzita bojů. Podle analytiků chtějí povstalci město dobýt ještě před středečním jednáním v Minsku.

Podle tiskové agentury separatistů se bojuje v okolí takzvané debalcevské kapsy, enklávy uvnitř povstaleckého území ovládaného od loňského léta armádou. Agentura DAN napsala, že vzbouřencům se podařilo zcela obklíčit vládní jednotky bránící se ve středu města a jeho bezprostředním okolí. V sevření je prý pět až šest tisíc vojáků.

Povstalci tvrdí, že přehradili komunikace směřující do ukrajinského vnitrozemí a znemožnili jak přísun armádních posil, tak evakuaci civilistů. Evakuace probíhala od konce minulého týdne, z původních 25 000 obyvatel prý ve městě zůstal jen zlomek.

Kyjev zprávy o úplném obklíčení svých jednotek popírá. Podle agentury Unian ale velení protipovstalecké operace připouští, že sevření je stále těsnější. Armáda se údajně pokouší prorazit obklíčení u města Vuhlehirsk, tvrdě se bojuje i na předměstí Čornuchyne.

Armádní analytici v Kyjevě jsou přesvědčeni, že separatisté se budou všemožně snažit Debalceve ovládnout ještě před případným uzavřením nových mírových dohod v běloruském Minsku. „Vyrovnání fronty“, o němž povstalci hovoří už několik týdnů, chtějí na mírových jednáních v Bělorusku legalizovat. Vůdci separatistů přitom ovládnutí Debalceve označují za nezbytnou podmínku dalšího vojenského tažení směrem na západ.

Video Horizont: Boje pokračují i před chystaným jednáním v Minsku
video

Horizont: Boje pokračují i před chystaným jednáním v Minsku

Horizont: Boje pokračují i před chystaným jednáním v Minsku

Boje na východě země ovlivnily i život v Kyjevě

Schwarzenberg: K jednání dojde jen pokud budou obě strany vyrovnané

Ukrajinci se skládají vojákům na lepší vybavení

S přibývajícími boji roste i nespokojenost lidí ve stovky kilometrů vzdáleném Kyjevě. Prakticky denně se v centru města scházejí a kritizují vládu, že není schopna dobře vyzbrojit své vojáky. Ukrajina podle nich čelí ruské agresi a je potřeba se vůči ní bránit. Kyjevané proto podporují prezidenta Porošenka v jeho snaze získat zbraně na Západě.

„Jsou bez zbraní. Posílají je tam a nemají čím bojovat. Ruská armáda je vyzbrojena po zuby a u nás jsou tři samopaly na sedm lidí,“ kritizuje obyvatel Kyjeva Alexander.

Kyjevská sbírka pro vojáky bojující na východě země
Zdroj: ČT24

Na pomoc vojákům probíhají mezi Kyjevany sbírky s heslem „každá hřivna pomáhá“: „Někdo dá tři sta hřiven, jiný třeba sedm set,“ popisuje dobrovolnice Marina. Přispívají mladí i staří. Dobře vědí, že jejich armáda byla ještě před konfliktem v zoufalém stavu. Výstroj i výzbroj vojáků byla doslova ostudou země.