Japonsko zabavilo novináři pas, Ammán už zničil pětinu zázemí IS

Tokio - Japonské úřady se rozhodly odebrat pas svému novináři, který se koncem února chystal odcestovat do Sýrie. Tento nezvyklý krok je důsledkem strachu o život občanů Japonska, které se stále vzpamatovává z nedávné vraždy novináře Kendžiho Gotoa a dobrodruha Haruna Jukawy právě v Sýrii. Tam je zajali a popravili islámští radikálové. Japonské úřady se hájí tím, že mají právo chránit životy svých občanů. Jordánsko mezitím v odvetě za smrt svého pilota útočí na pozice islamistů, od čtvrtka už prý zničilo pětinu objektů a zázemí IS.

Devětapadesátiletý Juičio Sugimoto chtěl do Sýrie odcestovat 27. února. Tvrdí, že neměl v úmyslu jet do oblastí, kde působí radikálové z Islámského státu. Rozhodnutí úřadů považuje za ohrožování svobody tisku. „Co se stalo s mým právem svobodně cestovat a se svobodou tisku?“ řekl Sugimoto listu Asahi Shimbun.

Japonsko ale svůj krok zdůvodnilo vážnou obavou a nutností ochránit život fotografa. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že úřady postupovaly v souladu se zákonem, který umožňuje zabavit pas v případě, kdy je třeba ochránit život jeho majitele. Je to poprvé, co se Tokio rozhodlo k takovému kroku.

Sugimota měl doprovázet voják, který pracoval s Gotoem

Sugimoto řekl japonskému listu, že chtěl odjet do Turecka a z něj pokračovat do Sýrie. Měl ho doprovázet bývalý voják, který v minulosti pracoval s Kendžim Gotoem, tedy s jedním ze zabitých rukojmích. Byl to dokumentarista a Japonsko se snažilo jeho život zachránit vyjednáváním s IS. Druhým rukojmím byl Haruna Jukawa, který padl do zajetí stejně jako Goto loni v Sýrii. IS za oba původně chtěl 200 milionů dolarů, pak začal vyjednávat o propuštění irácké teroristky vězněné v Jordánsku.

Vláda premiéra Šinzó Abeho před krizí ohlásila pomoc zemím, které se potýkají s důsledky aktivit IS. Poskytne jim 200 milionů dolarů, ale nikoli na boj proti IS, nýbrž na humanitární pomoc uprchlíkům. Podle čerstvých průzkumů veřejného mínění ztráta obou rukojmích japonské vládě neuškodila. Její postup schvaluje 60 procent občanů, což znamená zvýšení popularity. Podobný počet Japonců chce, aby Tokio dále podporovalo země ohrožené IS, avšak tato pomoc nemá být vojenská.

Jordánské nálety už zničily pětinu zázemí IS

Vedle dvou Japonců zavraždili radikální islamisté také jordánského pilota Maáze Kasásbu. Jordánský král Abdalláh II. v důsledku toho slíbil Islámskému státu tvrdou odvetu. Od čtvrtka jordánské letectvo podniklo celkem 56 náletů na strategické cíle islamistů, podle armádních zdrojů byla při tom zničena pětina objektů a zázemí IS.

Piloti se zaměřovali na velitelství a výcvikové prostory a také na místa, z nichž IS čerpá finance. Celkem pak bylo v minulých pěti týdnech při koaličních náletech zabito 7000 radikálů. Jordánsko je odhodláno v boji pokračovat, dokud nebude Islámský stát poražen. „Jsme odhodláni pokračovat, dokud IS nevymažeme z povrchu zemského,“ řekl generál.

  • Generál Mansúr Džbúr, velitel jordánského letectva: „První den jsme zničili 19 cílů, druhý den pak zbraně, pohonné hmoty a vybavení tak, jak jsme si to stanovili. Třetí den jsme útočili na objekty, v nichž členové IS jedí a spí. Budeme v útocích pokračovat, nikoli stejným tempem, avšak podle našich plánů.“
Video Téma Horizontu: Jordánsko stupňuje nálety na IS
video

Téma Horizontu: Jordánsko stupňuje nálety na IS