Referendum o rodině skončilo fiaskem, píší Slováci o nízké účasti

Bratislava - Slovenské sobotní referendum o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny skončilo fiaskem, komentují dnes slovenská média nízkou účast Slováků na hlasování, které podle očekávání ztroskotalo na nezájmu veřejnosti. Křesťanští aktivisté, kteří stáli za vypsáním referenda, naopak ocenili, že výrazná většina zúčastněných voličů se vyslovila za tradiční rodinu. Podle organizace Iniciatíva Inakosť, která v zemi hájí práva homosexuálů, nastal čas na debatu o uzákonění partnerství osob stejného pohlaví.

Referenda se zúčastnilo 21,4 procenta z více než 4,4 milionu oprávněných voličů. Ze zúčastněných se většina vyslovila proti adopcím dětí homosexuály. Pro zákaz adopcí hlasovalo 92,4 procenta zúčastněných. Součástí referenda byly ještě dvě další otázky týkající se ochrany tradiční rodiny. Proto, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy, hlasovalo 94,5 procenta účastníků. S tím, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie souhlasilo 90,3 procenta zúčastněných.


„Referendum svého cíle nedosáhlo nikoli těsně, ani ne jen čestnou prohrou. Rozdíl v počtu lidí, kteří přišli tak či onak hlasovat, a lidí, kteří referendum odmítli coby nedemokratické a nevhodné, nebo jednoduše usoudili, že se jich problémy Antonína Chromíka a spol. netýkají, je výmluvný a nelze ho označit jinak než jako debakl,“ napsal na svém webu list Pravda. Hlasování, kterého se nakonec zúčastnila zhruba pětina voličů, zatímco zákon vyžaduje účast nadpoloviční, prosadila nevládní organizace Aliance za rodinu v čele s Antonínem Chromíkem, jedním z mluvčích organizace.

Podle listu Sme se země zachovala moudře, když referendum o rodině, které v zemi prohlubovalo propasti, odmítla. „Dobrou zprávou je, že kampaň která cíleně pracovala s předsudky, která povýšila pověry na úroveň vědy a která vytvářela občany druhé kategorie, nedokázala lidi mobilizovat,“ zdůraznil deník. Podle Sme ale potrvá ještě dlouho, než lidé, kteří si mysleli, že svým hlasem chrání rodinu, pochopí, že vlastně pro řešení skutečných problémů slovenské rodiny nehnuli ani prstem.

Video Horizont: Slovenské referendum neuspělo
video

Horizont: Slovenské referendum neuspělo

List Denník N na svém webu napsal, že referendem o rodině kulturní válka ani zdaleka nekončí, skončila prý jen jedna z její bitev. „Vzhledem k tomu, že dříve než za tři roky se podobné hlasování konat nemůže, konflikt bude pokračovat ve formě pochodů či v parlamentu,“ soudí list.

Otázky referenda

  • Souhlasíte s tím, aby se manželstvím označovalo jen spolužití jednoho muže a jedné ženy?
  • Souhlasíte s tím, aby páry stejného pohlaví nemohly adoptovat děti?
  • Souhlasíte s tím, aby děti nemusely na vyučování o sexu nebo eutanázii, když ony nebo jejich rodiče nesouhlasí s obsahem vyučování?

Aliance za rodinu uvítala, že výrazná většina zúčastněných podpořila každou ze tří referendových otázek. „Podle tohoto referenda to vypadá, že lidé jsou z 90 procent pro manželství muže a ženy. Podle tohoto referenda je patrné, že lidé jsou pro to, aby děti měly otce a matku,“ usoudil Chromík.

Referendum o ochraně tradiční rodiny
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Andrej Klizan

Kromě návrhu na zákaz adopcí dětí osobami stejného pohlaví se Slováci mohli v referendu vyjádřit i k vyučování v oblasti sexuální výchovy a eutanazie na školách a k tomu, zda se manželstvím má nazývat pouze svazek muže a ženy.    

Organizace Iniciatíva Inakosť, která na Slovensku zastupuje osoby jiné než heterosexuální orientace, ocenila nízkou účast na lidovém hlasování. „Je to jednoznačná výzva na úvod slušné diskuse o registrovaném partnerství,“ řekl šéf organizace Martin Macko.

Do hlasovacích místností přišlo během plebiscitu pouze 21,4 procenta voličů. To je výrazně méně, než předpokládaly průzkumy veřejného mínění. Pro platnost referenda se v zemi vyžaduje účast více než poloviny oprávněných voličů.

Slováci rozhodnou v referendu o tradiční rodině
Zdroj: ČT24