Zájem Litevců o vojenský výcvik roste. Přežít učí i nová příručka

Vilnius – Vzhledem k vyhroceným vztahům západu a Ruska obyvatelé Litvy nenechávají nic náhodě a ve velkém mají zájem o vojenský výcvik. Vláda navíc lidem nabízí příručku pro případ konfliktu. Při invazi podle ní mají stávkovat, demonstrovat - a hlavně zachovat klidnou hlavu.

Zvýšený příliv klientů zaznamenala od začátku ukrajinské krize například litevská Střelecká jednota. Její členové se u Vilniusu připravují na případnou obranu státu. Polovojenská skupina jen za loňský rok přijala tisíc nováčků. Podle velitele Lizudase Gumbiase má jednotka v současnosti na 8 tisíc členů.

Do jednoty se hlásí studenti, manažeři i státní úředníci a cvičí hlavně o víkendech. Ve specializovaných areálech se například učí, jak na sněhu vybudovat tábořiště, rozdělat oheň a připravit si v mrazivém počasí jídlo. „Účastním se těchto cvičení, abych se naučil, jak přežít zimu v lese, v divočině, s minimálním vybavením, v poněkud extrémních podmínkách a zároveň se naučil bránit vlast,“ říká člen jednoty Rokas Vickus.

Video Obavy Litvy z kroků Moskvy
video

Obavy Litvy z kroků Moskvy

Ministerstvo obrany počítá se skupinou jako rezervou pro ozbrojené síly v případě vypuklé války. Střelecká jednota vznikla v roce 1919, po okupaci v roce 1940 ji Sověti zakázali. Někteří její tehdejší členové jsou podezřelí z účasti na válečných masakrech Židů a Poláků. Činnost jednota obnovila až v roce 1989.

Litva rostoucí napětí ve svém okolí nepodceňuje. Obyvatelům nyní rozdává příručku s radami, jak se chovat v případě války. „Založili jsme tuto knihu na třech principech. První jsou nouzové situace, druhým válka a mobilizace, třetím ozbrojený a neozbrojený odpor obyvatel,“ komentoval Karolis Aleksa z litevského ministerstva obrany.