Boko Haram útočil v Kamerunu, více než sto mrtvých

Abuja - Při útoku islamistů z hnutí Boko Haram na severokamerunské město Fotokol zahynulo přes 100 místních obyvatel. Kamerunská armáda informovala, že při střetech přišlo o život rovněž šest vojáků a bezpečnostní složky zabily nejméně 50 islamistů. Na dvě stovky radikálů pak usmrtili na severovýchodě Nigérie čadští vojáci.

„Zabili více než 100 lidí v mešitě či v jejich domech. Jejich majetek zapálili,“ popsal jeden z obyvatel útok islamistů na Fotokol.

Proti bojovníkům Boko Haram ve středu bojovaly na nejméně dvou frontách tři armády s použitím pozemních jednotek i letectva. Nejnovější vojenské akce představují vůbec největší ofenzivu proti radikálům za posledních pět let.

Čadští vojáci zasahují na území Nigérie

Čad se v úterý zapojil do vojenské ofenzivy proti islamistům poprvé přímo na území Nigérie. Již dříve armáda pozice radikálů na severovýchodě Nigérie bombardovala. Do přímých pozemních bojů se rozhodla zapojit mimo jiné kvůli sílícím útokům radikálů na březích Čadského jezera, o které se Čad dělí právě s Nigérií, Kamerunem a Nigerem.

Nigerijská armáda dosud nebyla schopna zastavit postup ozbrojenců, kteří na severovýchodě země ovládají území o velikosti Belgie. Vstup čadské armády do země prý nepovažuje za porušení územní celistvosti Nigérie.

Vzkaz bojovníků z Boko Haram
Zdroj: ČT24

Současné boje se odehrávají v době, která je pro Nigérii politicky vyhrocená. Příští sobotu se v zemi s více než 170 miliony obyvatel budou konat prezidentské a parlamentní volby. Současného prezidenta Goodlucka Jonathana přitom mnozí viní z neschopnosti zasáhnout proti islamistům.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Zahrnovat by měl části Nigérie, Nigeru, Čadu a Kamerunu. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3 000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu obyvatel.