Unikl ze zajetí Islámského státu: „Ztratit svobodu je hodně těžké“

Damašek - Radikálové z Islámského státu (IS) se o islám nezajímají, ani u sebe nemají korán. V rozhovoru pro CNN to uvedl francouzský novinář Didier Francois, který strávil v zajetí IS v Sýrii přes 10 měsíců. „O textech se nikdy skutečně nediskutovalo – a když už, tak to nebyla náboženská, nýbrž politická diskuse,“ tvrdí žurnalista. Jako jednoho z mála ho islamisté nakonec propustili. Viděl na vlastní oči mučení - také jeho extremisté bili. Zvlášť krutí byli prý britští džihádisté. Ztratit svobodu je podle novináře „hodně težké“.
Video Didier Francois strávil v zajetí IS přes 10 měsíců
video

Didier Francois strávil v zajetí IS přes 10 měsíců

Radikálové neměli korán a neplánovali ho dát zajatcům, tvrdí Francois. Propuštěn byl loni v dubnu, o svém utrpení ale mluví zřídka. V zajetí potkal i Američanku, o níž nedávno hovořil americký prezident Barack Obama. Podle novináře obecně platí, že zajaté ženy mají o něco větší svobodu pohybu. Být rukojmí IS je ale děsivé a být žena podle novináře neznamená mít jednodušší život.

Lidé leželi v kalužích krve, vzpomíná novinář 

Francoise zajali islamisté v nemocnici v Aleppu. Od té doby se jeho život změnil v horor. Následky mučení viděl u místních Syřanů a Iráčanů každý den. Některé z nich potkával na chodbách – leželi v kalužích krve. „Viděli jsme zavěšené řetězy, lana i železné tyče,“ vzpomíná žurnalista. 

Bili ho, ale prý ne každý den. To by nikdo nevydržel. „Je to hodně těžké ztratit svobodu. Je těžké být v rukou lidí, o kterých víte, že zabíjejí stovky a tisíce Syřanů, Iráčanů, Libyjců, Tunisanů a mohou provést bombové útoky v našich zemích,“ říká novinář. 

Bojovníci Islámského státu
Zdroj: ČTK/AP

Do povědomí lidí se dostal kvůli brutálnímu stínání hlav západním novinářům Džihádistický John, který má britský přízvuk. Francois ho znal osobně – byl prý jedním ze strážných. „Není to někdo, s kým byste chtěli mít co do činění,“ říká žurnalista. Britští džihádisté, přezdívaní „The Beatles“, byli prý násilnější. Rukojmím sice dávali lepší jídlo, o to víc je ale bili. „Poměrně drsní“ byli ale také radikálové z bývalých francouzských kolonií v Africe. 

Francoise propustili krátce před tím, než začala loni v červnu ofenziva IS v Iráku. Islamisté od té doby dobyli rozsáhlé území na severu země.

U řady evropských států – kromě Británie – se předpokládá, že za rukojmí platí tučné výkupné. To pak slouží radikálům jako zdroj financování jejich činnosti. Francie přitom veřejně popírá, že by za propuštění novinářů islamistům zaplatila. „Nikdy to není jen otázka peněz,“okomentoval spekulace médií o výši částky Francois s tím, že je to „naprosto směšné“.

Zavražděný Foley se prý nikdy nevzdal, staral se o ostatní

Francois byl v zajetí s Jamesem Foleym, prvním novináře, jehož vraždu islamisté loni zveřejnili na videu. „James byl skvělý přítel. Nikdy se nevzdal. Měl fantastické srdce. Vždy se snažil dávat ostatním,“ tvrdí žurnalista. Když se stráž ptala zajatců, jestli něco nepotřebují, všichni raději řekli ne. Jediný Foley se zeptal, jestli by nemohli dostat nějakou zeleninu. 

Na propagandistickém videu drží novináři nůž na krku Džihádistický John. Jestli novináře skutečně zabil, ale není jasné. Francois si to každopádně myslí. 

IS zveřejnil video se zavražděním novináře Foleyho
Zdroj: YouTube
Autor: ČT24

Základem Islámského státu jsou místní sunnitské kmeny

Osvobozený novinář se snaží vysvětlit, jak IS vlastně funguje jako organizace. „Iráčané a Syřané, kteří se přidávají k IS, často pocházejí z tradičních kmenů. Někdy to pro ně není snadné – shodnout se s džihádisty z celého světa. Nesdílejí stejné myšlenky, nechovají se stejně, nemají stejná pravidla. Někdy mezi nimi vzniká značné napětí,“ konstatoval Francois .

Šéf IS abú Bakr Bagdádí se prý snaží dotlačit sunnitské kmeny – beduíny – k boji proti šíitům nebo jezídům. Snaží se iniciovat konflikt mezi komunitami – tak podle Francoise přežívá. Mladí lidé ze Západu tak představují jen jednu část rekrutů, tu hlavní tvoří právě místní sunnitské kmeny.

Berlín tvrdě proti IS

Německo bude trestat cesty svých občanů do bojových oblastí, kde působí teroristické skupiny, například do Iráku a do Sýrie. Příslušný zákon podle serveru deníku Die Welt schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Kabinet chce tímto opatřením zamezit tomu, aby se němečtí islamisté zapojovali do bojů v řadách radikálních organizací, jako je Islámský stát.

Podle dosavadních německých zákonů je možné islámské radikály trestat teprve v okamžiku, kdy podstoupí výcvik v některém z táborů teroristických organizací nebo když se zapojí do násilností spáchaných takovou organizací. Nově by měl být trestný už záměr přidat se k teroristům. Trestní sazba bude stejně jako u přímého zapojení do teroristických činů od šesti měsíců do deseti let vězení. Zákon ještě musí schválit Spolkový sněm. Vládní konzervativci a socialisté v něm ale mají výraznou většinu.

Už v polovině ledna vláda přijala návrh zákona, podle kterého bude možné odebrat islámským radikálům na tři roky pas i občanský průkaz. Místo nich dostanou náhradní doklad, který nebude opravňovat k opuštění země.