Mediální magnát Sarbu má strávit měsíc ve vazbě

Bukurešť - Rumunský soud poslal mediálního magnáta Adriana Sarbua na 30 dní do vazby. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Bývalého šéfa skupiny CME, která vlastní televizi Nova a slovenskou Markízu, viní tamní policie z daňových úniků a praní špinavých peněz. Ty měly dosáhnout tří milionů eur.

Soud se otázkou vazby zabýval od úterý, rozhodnutí padlo ale až dnes nad ránem po několikahodinové debatě. Ještě v úterý pozdě v noci rumunská média informovala, že Sarbu je formálně volný, jelikož původní 24hodinová vazba vypršela a soud o nové prozatím nerozhodl.
  
Sarbu považuje obvinění z finančních deliktů za směšná a za výmysl. Policie ho zadržela v pondělí večer. Údajně mu hrozí až 15 let ve vězení.

Sarbu je generálním ředitelem agentury Mediafax, největší soukromé zpravodajské agentury v Rumunsku. Tvrdí, že je vyšetřován kvůli tomu, že jeho agentura nepodpořila premiéra Victora Pontu. Ten loni v listopadu kandidoval na prezidenta. Pontovy spojence pak obvinil z toho, že chtějí jeho agenturu koupit.

V posledních měsících čelilo podobným obviněním jako nyní Sarbu několik zaměstnanců Mediafaxu, uvedla agentura AP. Ponta v prezidentském klání prohrál s bývalým starostou Klausem Iohannisem.