Po Gresteovi by mohl Egypt pustit z vězení dalšího novináře Al-Džazíry

Káhira – Pracovník katarské televize Al-Džazíra Mohamed Fadel Fahmy vězněný v Egyptě se podle svých příbuzných vzdal egyptského občanství, aby splnil podmínku pro propuštění. Kromě egyptského měl také občanství kanadské. Kanadští diplomaté, kteří o jeho propuštění intenzivně jednají v Káhiře, počítají s tím, že by mohl být propuštěn do poloviny týdne.

Fahmy byl spolu se dvěma kolegy zatčen roku 2013 a později souzen za spolupráci se zakázaným Muslimským bratrstvem. Australanovi Peterovi Grestemu a Fahmymu soud loni vyměřil sedmiletý trest vězení, jejich egyptskému kolegovi Báhirovi Muhammadovi trest desetiletý. Letos ale bylo nařízeno opakování procesu. Greste byl nečekaně v neděli propuštěn na základě prezidentova výnosu, který umožňuje deportovat odsouzené cizince. Nyní se vyjednává i o Fahmym, který vedl káhirskou redakci Al-Džazíry.

Fahmyho návrat do Kanady komplikovalo jeho dvojí občanství, podle svých příbuzných se ale egyptského už vzdal. O deportaci na základě zákona o vyhoštění vězněných cizinců prý požádal před Vánocemi. Jeho snoubenka Marwa Omarová prohlásila, že pro Fahmyho bylo těžké vzdát se egyptského občanství. „Je to hrdý Egypťan, pochází z rodiny vojáků,“ řekla.

Greste v rozhovoru, který poskytl už na svobodě, řekl, že si o vězněné kolegy dělá starost. Sám se prý dověděl o svém osvobození pouhou hodinu před deportací. List The Globe and Mail spekuluje, že i ve Fahmyho případě nebude o propuštění s předstihem informováno ani kanadské velvyslanectví v Káhiře, ani rodina.