Merkelová Orbánovi: Buďte otevřený k opozici a přístupný kritice

Budapešť - Německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Budapešti vyzvala maďarského premiéra Viktora Orbána k respektu vůči opozici a k větší otevřenosti vůči kritice. Na tiskové konferenci po jednání s Orbánem mimo jiné poznamenala, že střet názorů pomáhá najít nejlepší cestu vpřed. Merkelová je v Budapešti poprvé od Orbánova nástupu k moci. Tématem jednání jsou i blízké vztahy Maďarska s Ruskem.

„Poukázala jsem na to, že i když má někdo tak velkou většinu jako maďarský premiér, je v demokracii velmi důležité respektovat úlohu opozice, úlohu občanské společnosti, úlohu médií,“ uvedla šéfka německé vlády. V odpovědi na otázku, která se týkala Orbánova výroku, že by chtěl pro Maďarsko ruskou „neliberální demokracii“, kancléřka poznamenala, že neumí interpretovat slovo neliberální ve spojitosti s demokracií.

Orbán k tomu poznamenal, že demokracie nemusí být nevyhnutelně liberální - a pokud by někdo tvrdil, že demokracie nutně musí být liberální, pak by se dožadoval nepřípustných privilegií pro jeden ideový systém. 

Viktor Orbán byl od příchodu k moci v roce 2010 opakovaně kritizován kvůli autoritářskému způsobu vládnutí. Díky většině v parlamentu prosadil úpravy zákonů, včetně ústavy, omezující například sdělovací prostředky nebo nezávislost soudů. Na tlak veřejnosti, ale zejména Evropské unie, byly tyto úpravy zrušeny či zmírněny.

Video Merkelová testovala v Budapešti Orbánův postoj k Rusku
video

Merkelová testovala v Budapešti Orbánův postoj k Rusku

Merkelová testovala v Budapešti Orbánův postoj k Rusku

Merkelová se sejde s Orbánem - poprvé od jeho nástupu k moci

Merkelová: Německo Kyjevu zbraně neposkytne

Západu rovněž přidělávají vrásky blízké vztahy Orbána s Moskvou. To je patrné třeba z uzavřeného kontraktu s Ruskem na modernizaci a rozšíření jaderné elektrárny Paks v hodnotě 12,5 miliardy eur (téměř 350 miliard korun). Budapešť se rovněž zdržuje kritiky Kremlu kvůli ukrajinské krizi, i když západní sankce přijala, ovšem s výhradami.

Pokud jde o Ukrajinu, Orbán zastává stejné stanovisko jako Merkelová, že tamní ozbrojený konflikt je možné vyřešit jen dialogem, nikoli vojensky. To kancléřka zopakovala i dnes a dodala, že Německo nemá v úmyslu poskytnout Kyjevu zbraně, jak o tom nyní uvažují některé západní metropole v čele s Washingtonem. Zdůraznila, že Berlín udělá vše pro vyřešení konfliktu jednáním. Základem je podle ní co nejrychleji obnovit příměří.

Kancléřka je v Budapešti poprvé od Orbánova nástupu k moci

Merkelová je v Budapešti vůbec poprvé od toby, kdy Orbán usedl do premiérského křesla. Dva týdny po Merkelové je v maďarské metropoli očekáván i šéf Kremlu. Pro Vladimira Putina půjde o první cestu do Evropské unie od loňského října.

„Jde o velice důležitý signál z hlediska mezinárodní politiky,“ řekl agentuře MTI bývalý maďarský velvyslanec v Německu Gergely Pröhle o kancléřčině návštěvě: Německo a Maďarsko tím podle něj vyšlou signál o tom, že se jejich zájmy shodují a že Maďarsko je součástí řešení, a ne problémem. Cesta by také mohla povzbudit důvěru německých investorů.

„Jednou ze starostí Merkelové je najít odpověď na ruskou rozpínavost a zhoršování vtahů mezi EU a Ruskem. Maďarsko se svou energetickou závislostí na Moskvě je učebnicový příklad,“ odhadl bývalý šéf maďarské diplomacie Péter Balász. Berlín chce, aby Budapešť nevybočovala z řady a neoslabovala jednotu EU v rusko-ukrajinském konfliktu, usoudil expert Daniel Hegedus.

Budapešť, která velice stála o nakonec opuštěný projekt ruského plynovodu South Stream, loni uzavřela s Ruskem dohodu o výstavbě dvou jaderných reaktorů za miliardy eur. Orbán se ve svých projevech distancoval od liberálních hodnot a Putina dával za vzor. Nicméně při všem balancování na hraně nikdy přímo nezaútočil na Evropskou unii, z jejíchž fondů a dotací země těží.