Tvořivost Michelangela se zřejmě dotkla i bronzu, ukážou Britové

Londýn - Fitzwilliamovo muzeum při britské Cambridžské univerzitě představí od úterý veřejnosti dvě bronzové sochy, které podle britských výzkumníků vytvořil slavný renesanční umělec Michelangelo Buonarroti. Podle BBC se má jednat o jediné bronzové skulptury, které se na světě od tohoto italského mistra dochovaly.

Sochy vysoké jeden metr představují dva nahé muže, kteří sedí na leopardech. Od jejich registrace mezi umělecká díla v 19. století se odborníci přeli, zda se skutečně jedná o dílo Michelangela. Až dosud bylo autorství soch připisováno holandskému sochaři Willemu van Tetrodemu.

Vše se změnilo, když profesor historie umění na Cambridžské univerzitě Paul Joannides loni na podzim přinesl údajný důkaz a kolegové ho podpořili. Konečné závěry vědecké obce se ale očekávají až v červenci.

Sochy, které podle britských vědců mohl vytvořit Michelangelo
Zdroj: ČTK/PA

Mezi nejznámější Michelangelova díla patří mramorová socha Davida, sousoší Piety ve Svatopetrské bazilice, malířská výzdoba Sixtinské kaple, náhrobek papeže Julia II., přestavba vatikánského chrámu či proměna Kapitolského náměstí.

U příležitosti 450. výročí úmrtí tohoto sochaře, malíře, architekta a básníka, jehož tvorba patří k vrcholům renesančního umění, se loni konala výstava některých jeho děl v grafickém kabinetu Schwarzenberského paláce na Hradčanech. Za jeho nejslavnějšími díly se musí zájemce vypravit do italské Florencie nebo Říma.

Video Horizont: Jsou nalezené sochy od Michelangela?
video

Horizont: Jsou nalezené sochy od Michelangela?