Japonský premiér chce vidět vrahy z IS před spravedlností

Tokio - Video zachycující stětí japonského novináře Kendžiho Gotoa bojovníky Islámského státu je zřejmě pravé, uvedl japonský ministr obrany Gen Nakatami. „Vysokou pravděpodobnost“ podle jeho slov potvrdila analýza tokijské policie. Premiér Šinzó Abe prohlásil, že Japonsko rozšíří svou podporu státům bojujícím proti Islámskému státu. K odsouzení činu se připojily i další státy včetně Jordánska, které zároveň uvedlo, že učiní vše možné, aby osvobodilo svého vojenského pilota, který před časem také padl do rukou IS.
Video Japonsko oplakává Kendžiho Gotoa
video

Japonsko oplakává Kendžiho Gotoa

„Japonsko bude spolu s mezinárodním společenstvím usilovat o to, aby osoby zodpovědné za tento zločin pohnalo před spravedlnost,“ řekl premiér. V sobotu svolal mimořádnou schůzi japonské vlády a rady národní obrany, na níž krizový štáb podal informaci o pravděpodobném osudu Gotoa. „Jsem silně rozhořčen tímto nelidským a odporným teroristickým činem,“ sdělil před zasedáním novinářům premiér, který chce předložit zákon, jenž by japonským vojákům umožnil v zahraničí osvobozovat zajatce teroristických skupin.

„Obludný zločin“ teroristů v prohlášení odsoudil americký prezident Barack Obama. Oznámil to v sobotu Bílý dům. „Spojené státy odsuzují tento hyenismus. Jako součást široké koalice spojenců a partnerů budou USA podnikat další rozhodné akce k oslabení a definitivnímu zničení Islámského státu,“ uvedl prezident. Tvrdě odsoudili vraždu japonského novináře i britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande.

Sedmačtyřicetiletý japonský novinář a dokumentarista Goto odjel do Sýrie loni v říjnu, dva týdny po narození svého syna. Údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Haruny Jukawy, dalšího Japonce drženého islamisty. Radikálové za ně chtěli 200 milionů dolarů, které měly být vyplaceny do pátku 23. ledna. Přesně před týdnem se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti japonského premiéra Abeho.

Osud rukojmích byl od začátku dán, tvrdí expert

Odborník na terorismus a vyjednávání Adam Dolník má za to, že prvotním záměrem radikálů je rukojmí zabít. Fakt, že nabízejí podmínky propuštění, znamená spíše snahu legitimizovat jejich vraždu: „Jde o klasický propagandistický požadavek, který má za cíl rozdělit koalici na druhé straně a získat nějaké sympatie pro IS.“

Islámský stát zveřejňuje vraždy už půl roku:

  • 20. srpna 2014 - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video, na kterém zahalený muž podřízl amerického novináře Jamese Foleyho; vraždu spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.
  • 2. září 2014 - IS zveřejnil na internetu video zachycující vraždu zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Na videu požadují, aby se vlády všech zemí distancovaly od americké politiky vůči islamistům.
  • 14. září 2014 - Na internet umístili islamisté video s vraždou britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.
  • 24. září 2014 - Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli krátce předtím na severu země. Paříž podle nich nesplnila ultimátum, aby ukončila nálety na IS v Iráku.
  • 3. října 2014 - Zveřejněná nahrávka zachycuje vraždu sedmačtyřicetiletého britského humanitárního pracovníka Alana Henninga příslušníkem IS. Henning byl unesen krátce poté, co v prosinci 2013 vstoupil na syrské území z Turecka v humanitárním konvoji, který vezl potraviny a zdravotnické potřeby.
  • 16. listopadu 2014 - Radikálové z IS údajně usmrtili dalšího rukojmího, šestadvacetiletého Američana Petera Kassiga. V evropských médiích se objevily spekulace, že na nahrávce byli nejméně dva Francouzi a jeden Brit. Podle Paříže bylo možné rozeznat dvaadvacetiletého Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.
  • 13. ledna 2015 - Radikálové z IS zveřejnili propagandistické video, na kterém prý malý chlapec zastřelil dva agenty ruské tajné služby kvůli jejich údajné snaze infiltrovat IS v Sýrii.
  • 24. ledna 2015 - Radikálové z IS zabili jednoho z japonských rukojmích Harunu Jukawu, který padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst.
  • 31. ledna 2015 - Islamisté zveřejnili nahrávku se zabitím japonského novináře a dokumentaristy Kendžiho Gotoa (47).