Romney to vzdává. O Bílý dům bojovat nebude

Washington - Republikán Mitt Romney nebude kandidovat na amerického prezidenta ve volbách v roce 2016. Sedmašedesátiletý politik by zřejmě na svoji kampaň nesehnal dostatek peněz. Někteří z jeho dřívějších dárců nejspíš podpoří Jeba Bushe, bratra exprezidenta Bushe mladšího. Favoritem by mohla být i Hillary Clintonová. Ta ale svoji kandidaturu zatím neohlásila.

„Rozhodl jsem se dát šanci jiným stranickým vůdcům, z nichž vybereme našeho příštího kandidáta,“ prohlásil Romney na tiskové konferenci, od níž se původně čekalo ohlášení zájmu o nominaci.
  
Romney se už v minulosti dvakrát do volebního zápasu zapojil. V roce 2012 prohrál s Barackem Obamou a čtyři roky předtím nezvládl souboj o republikánskou nominaci s Johnem McCainem.

Americké volby
Zdroj: ISIFA
Autor: Bethany Clarke/Getty Images

Před několika týdny ale podle médií zájem o nominaci v roce 2016 v soukromí připouštěl. Jeho stoupenci už tehdy varovali, že účast v budoucí kampani bude náročnější než před třemi lety. Bývalý guvernér státu Massachusetts ale dával najevo, že má finančních prostředků dostatek.
  
Budoucí sponzory podle agentury AP Romney v minulých dnech obvolával, ale ne vždy byl úspěšný. Někteří z dřívějších dárců prý příští rok dají přednost Jebu Bushovi. To bylo zřejmě také důvodem Romneyho konečného rozhodnutí nekandidovat.

Kromě Bushe má podle amerického tisku největší šanci na republikánskou nominaci guvernér státu New Jersey Chris Christie. Nepsaným favoritem voleb je ale podle průzkumů bývalá americká první dáma Hillary Clintonová. Ta ovšem zatím ke své kandidatuře mlčí.