Most na Krym nakonec postaví Putinův kamarád z juda

Moskva - Ruský premiér Dmitrij Medvěděv podepsal vládní nařízení, které stavbu mostu z Ruska přes Kerčský průliv na anektovaný poloostrov Krym svěřuje společnosti Strojgazmontaž (SGM) miliardáře Arkadije Rotenberga. Ten je považován za důvěrníka ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko nemá přímé spojení s Krymem a plavbu trajektů mezi ruskou pevninou a poloostrovem často narušují bouře.

Moskva anektovala Krym loni v březnu po referendu, které se odehrávalo pod zbraněmi ruských vojáků. Západ vzápětí uvalil na Rusko sankce. Moskva tvrdí, že jednala v souladu s vůlí většiny obyvatel a napravila přehmat sovětského vedení, které v 50. letech administrativně přiřklo poloostrov Ukrajině.

Odhaduje se, že stavba mostu bude stát více než 228 miliard rublů (asi 81 miliard korun). Most by měl být postaven do konce roku 2018. Experti nicméně již nyní předpokládají, že se stavba nejspíše protáhne a prodraží.


Rotenberg přišel o část svého jmění kvůli zařazení na „černou listinu“ v rámci západních sankcí proti Rusku, které mají Moskvu přimět ke změně politiky vůči Ukrajině. Spekuluje se, že stavba má podnikateli tyto škody kompenzovat. Třiašedesátiletý Rotenberg býval v mládí Putinovým partnerem v judu, tvrdí však, že za úspěchy v podnikání nevděčí této známosti.

„Je to každopádně obtížný projekt, a to i čistě technologicky, ale tím je i zajímavý. Při tom všem je to pro mne dobrý příběh. Jsem rád, že vláda rozhodla kladně,“ řekl Rotenberg listu Kommersant. Ujistil, že mu nejde o to, aby na stavbě vydělal, ale chápe ji jako svůj „příspěvek k rozvoji země“. Nicméně dodal, že most nebude financovat, to si plně vezme na starost státní rozpočet. Jako o dodavatelích jedná prý s tureckými a jihokorejskými firmami.

/*json*/{"map":{"lat":45.302734315921164,"lng":36.61333103632808,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/