Gorbačov: USA vyvolaly novou studenou válku - a risknou i tu horkou

Moskva – Spojené státy zavlekly Rusko do nové studené války a jsou ochotné riskovat i její horkou fázi, tedy otevřený ozbrojený konflikt. V souvislosti s bezpečnostní krizí na Ukrajině to prohlásil bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.

„Nyní lze z Ameriky, z Evropské unie slyšet jen o sankcích proti Rusku. Cožpak úplně ztratili hlavu? Amerika vůbec zabloudila v džungli a nás tam tahá taky,“ řekl Gorbačov v rozhovoru s agenturou Interfax. „Pokud nazveme věci pravými jmény, pak (Amerika) nás už zatáhla do nové studené války. Ale kam nás to všechny zavede? Studená válka už otevřeně zuří. Co bude dál? Bohužel, už nemohu s jistotou říci, že studená válka nepovede k horké. Obávám se, že to (Američané) mohou risknout.“

Někdejší Putinův kritik pro anexi Krymu

Sovětský reformátor Gorbačov, který svého času patřil ke kritikům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, loni podpořil anexi Krymu jako napravení někdejší chyby sovětského vedení, které poloostrov administrativně předalo Ukrajině. Připojení Krymu k Rusku podle něj také odpovídalo přání obyvatel. Současně bývalý prezident odsoudil počínání Západu, který v reakci na anexi uvalil na Rusko sankce.

Ještě dříve, na počátku loňského roku, vybízel Gorbačov prezidenty Putina a Baracka Obamu, aby svolali jednání o situaci na Ukrajině a předešli tak vypuknutí konfliktu a jeho rozšíření. Varoval také před vměšováním Ruska do ukrajinských záležitostí, protože by mohlo vyvolat „neuhasitelný požár“ na celém světě.

Situace se ale mezitím rychle vyhrotila a vedla k únorovému pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče pod tlakem prozápadních demonstrací v Kyjevě, březnové anexi Krymu a dubnovému vypuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny, kde si boje mezi povstalci a vládními silami vyžádaly na 5 000 obětí.