Izraelský tisk: Poučilo se Německo z holocaustu?

Jeruzalém - Izraelský deník Jerusalem Post u příležitosti připomínky 70. výročí osvobození Osvětimi kromě příběhů přeživších nabízí i zamyšlení nad tím, jestli se Německo z holocaustu poučilo. Přestože oficiální stanoviska německých politiků opět připomněla přijetí zodpovědnosti i lítost za nacisty spáchané zločiny, Jerusalem Post varuje, že do dnešní politiky Německa ani názorů jeho obyvatel se už toto téma příliš nepromítá, ostatně přes 80 % Němců již tuto otázku považuje za uzavřenou.

Autor článku například kritizuje výsledky některých nedávných průzkumů, podle kterých 68 % Němců žádá ukončení dodávek zbraní do Izraele a 81 % jich chce uzavřít kapitolu holocaustu, aby se vláda mohla soustředit na současné problémy. Oficiálně ale Berlín svou odpovědnost za holocaust uznává. I slovy prezidenta Gaucka o tom, že vina za vraždy je součástí německé identity.

Německou vládu zase kritizuje za to, že dosud nezakázala politickou činnost hnutí Hizballáh na německém území. V Německu je přitom podle článku na 950 aktivních členů Hizbaláhu.

Podle ředitele Centra Simona Wiesenthala, které se zabývá připomínkou holocaustu i pátráním po uprchlých nacistických zločincích Efraima Zuroffa musí být jasně dáno, že se žádní němečtí politici nestýkají s lidmi, kteří popírají holocaust.

Francouzský deník Le Monde se věnuje tomu, že se francouzský prezident Hollande tak trochu ohradil vůči izraelskému premiérovi Netanjahuovi. Při návštěvě pařížského památníku holocaustu prohlásil na adresu francouzských Židů, že jejich místo je ve Francii, která je jejich domovem. Netanjahu totiž při nedávné návštěvě Francie po vraždě čtyř Židů islámským teroristou vyzval francouzské Židy, aby zvážili možné přestěhování do Izraele.