Obama chce o osm procent navýšit rozpočet ministerstva obrany

Washintgon - Americký prezident Barack Obama požádá Kongres o desítky miliard dolarů navíc do rozpočtu ministerstva obrany - má jít o peníze na nákup bojového vybavení i na vojenské mise v zahraničí. Více než pět miliard dolarů chce například Obama uvolnit pro umírněnou syrskou opozici a na výcvik a vybavení irácké armády.

Americký prezident Barack Obama chce o osm procent oproti nynějšímu stavu navýšit rozpočet ministerstva obrany. Vyplývá to z dokumentů Pentagonu, které jsou považovány za předběžné, proto mohou ještě před oficiálním předložením doznat menších změn.

V současné době hospodaří Pentagon se základním rozpočtem 496 miliard dolarů (12,2 bilionu korun), dalších 64 miliard dolarů (1,6 bilionu korun) je pak určeno na zámořské mise.

Obama chce požádat Kongres o to, aby uvolnil pro základní rozpočet ministerstva obrany 534 miliard dolarů (13,1 bilionu korun), což je o 38 miliard dolarů více než nyní. Většina peněz navíc by měla putovat na nákup bojového vybavení a na provozní a údržbové účty.

Dalších 51 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), které prezident žádá vedle základního rozpočtu, je určeno na vojenské mise v zahraničí. Ze zmíněné sumy je například 5,3 miliardy dolarů vyčleněno na výcvik a vybavení irácké armády a umírněné syrské opozici bojující s radikály z hnutí Islámský stát.